В София се проведе 84-тият конгрес на Европейската асоциация на развъдчиците на дребни домашни животни. Присъстваха представители на 34 страни.
За първи път в своята история срещата се провежда у нас.
Българската и Европейската организация обединяват хора от всички прослойки на обществото, с различни професии - продавачи, аптекари, магазинери, адвокати, лекари, имаме дори бивши наши министри, които са гълъбовъди.
"Членуващите в Европейската асоциация официално са над 3 милиона от 33 страни, но тези, които отглеждат съответните животни и не членуват в нея са много повече - посочи пред БНР-Радио София Сашо Сарандев, председател на българската СГРДДЖРБ. Това са развъдчици на гълъби, зайци, кафезни птици, морски свинчета и др, които по този начин поддържат генетичното многообразие сред тези видове. В България развъдчиците са между 50 и 100 хиляди.
„Тук говорим за декоративно отглеждане на животните, които впоследствие се явяват на изложби, взимат награди, пази се селекция спрямо породите животните и птиците“, уточни – Сашо Сарандев, председател на българската СГРДДЖРБ. Той допълни, че в различните държави са застъпени различни секции в декоративното животновъдство.
В България преобладават гълъбовъдите.
Сарандев не скри удовлетворението от начина, по който е организирано и протекло събитието, и допълни: „Обсъждат се предимно проблемите, които възникват пред нашето хоби, които въобще не са малко. Обсъждат се предстоящи мероприятия, нови системи на оценяване на животните или птиците, обучават се съдии, определят се дати за съдийски семинари, нови конгреси, национални и международни изложби“.
В момента в България съществува забрана за провеждане на пазари и изложби на птици, заради птичи грип. Заповедта е подписана през 2019 г. и оттогава никой не си прави труда да я ревизира. Такива мероприятия се провеждат свободно навсякъде в Европа и света, допълни Сарандев.
За да се захване човек с подобно хоби, е нужно да обича животните и птиците, каза още Сашо Сарандев, а когато интересът и по-голям, започваш да се интересуваш и от различните породи и специфики на отглеждане, как да се запази генетичното богатство на животните, изтъкна още той.
„В ежедневието си вие консумирате определени продукти от тези животни, а те се отглеждат на определени породи – птицефермите отглеждат едни, зайцефермите други, но всички те се създават от тези отглеждачи-любители, които запазват богатия генетичен материал, илюстрира Сарандев.
Чуйте още интересни подробности по темата от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Днес ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност, но само на отделни места, главно в планинските райони, е възможен слаб краткотраен дъжд, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се задържи от запад-северозапад и ще бъде умерен, а в Дунавската равнина и временно силен. Максималните температури в повечето места ще са между 20° и..
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..