Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Началото на „Софийски музикални седмици” е на 23 май

За пръв път е сформиран фестивален оркестър

Снимка: sofiaweeks.com

54. Международен фестивал „Софийски музикални седмици” ще бъде открит в навечерието на 24 май с тържествен концерт в Зала „България”. На 23 май от 19,00 ч Моцартова програма ще изпълнят оркестърът „Камерата Орфика НБУ“ и Софийската филхармония с диригент Вилиана Вълчева и солисти Марио Хосен – цигулка, Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Людмил Ангелов – пиано.

В следващите 6 седмици ще има над 100 прояви на камерни и големи сцени с участници от 17 страни. Ще се отбележат редица премиери, опери, дебюти на млади изпълнители, хорово изкуство и участия на световни имена, разказа пред БНР-Радио София проф. Момчил Георгиев, артистичен директор на фестивала.

Сред годишнините, които ще бъдат отбелязани, са: 190 г. Йоханес Брамс, 150 г. Сергей Рахманинов и Фьодор Шаляпин, 125 г. Джордж Гершуин, 100 г. Добрин Петков, Петър Ступел, 90 г. Васил Арнаудов, Димитър Христов, Съюз на българските композитори, Симфоничен оркестър - Сливен и Академичен хор „Ангел Манолов“, 75 г. Владимир Панчев, 70 г. Плевeнска филхaрмония, 50 г. Симфониета Враца и много други.

В оркестровата програма тази година ще участват: Плевенската, Варненската, Русенската филхармония, Камерният ансамбъл „Софийски солисти“, Оркестър „Генезис“, Симфоничният оркестър – Сливен, симфониетите от Враца и Шумен и съорганизаторът Софийска филхармония.

Инструментът на фокус са перкусиите, а страната - Австрия.


▲ Проф. Момчил Георгиев

По традиция ще има представяне на нови компактдискове и книги, посветени на музиката, световни премиери на произведения написани специално за фестивала.  Ще се проведат майсторски класове и семинари на именити български музиканти.

Ще прозвучат световни премиери на творби от: Ангел Заберски-син, Асен Аврамов, Атанас Атанасов, Албена Врачанска, Цветан Добрев, Васил Казанджиев, Велислав Заимов, Венцислав Мицов, Ивелин Димитров и редица други композитори. На фестивала ще има оперни премиери на Софийска опера и балет, Държавна опера – Стара Загора, МДТ „Константин Кисимов“ – Велико Търново, както и радиоопера в БНР.

„На 23 май с Марта Потулска и Марио Хосен ще изпълним Симфония концертанте за цигулка, виола и виолончело от Моцарт - произведение, което много рядко се свири. Част от него е оригинална от Моцарт останалите 2 части всъщност са довършени отЕдуард Мелкус. Ще бъде интересно за публиката. А ние вече нямаме търпение“, отбеляза Лиляна Кехайова, която работи в Австрия.

Сред местата, където ще се провеждат събитията от програмата на „Софийски музикални седмици”, освен Зала "България" и НДК, са и "Топлоцентрала", Зала НМА, Националният музей „Земята и хората“, Зала БИАД, Театър “Азарян” и "Сфумато", Военния клуб, Полският и Френският културен институт, Националната библиотека „Кирил и Методий“, Софийската опера и балет и други.

Още информация и подробности за пълната програма и участниците, премиери на нови дискове и книги, научни конференции и майсторски класове, ще намерите на сайта на фестивала и в Зала „България“.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

  • Фестивалът е носител на лейбъла за качество „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа” на Европейската фестивална асоциация. Включен е в Календара на културните събития на Столичната община през 2023 г. Съорганизатори са още Министерството на културата, Софийската филхармония, Националният дворец на културата.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00