Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никой не обича етикети

Светла Баева
Снимка: архив Светла Баева

Светла Баева, активист и защитник на човешки права, директор кампании във Fine Acts, e поредната млада легенда, открита и представена от Елена Пъневска:

"По-силна от думите" е по-голяма наша кампания за представяне на уязвими групи в нашата страна. Никой не обича етикети, важното е да разказвам историите на други хора, каузите им. От 12 години се занимавам, дори и в гимназията и по-рано. Израстнах в конфликтна зона в Израел и видях грозното лице на войната и омразата. Даде ми поглед да се учим един от друг. Училището ни провокираше да сме креативни и критични.

Дълго работех в БХК, видях липса на държава и политики. Още в началните ми дни там бях в три дома за възрастни хора с увреждания и съм работила върху правата на жените, полицейското насилие, правата на бежанците. Обвързването е от най-важните неща. Има хора, с които взаимно се зареждате.

Интересно ми е да накарам някой, който не се интересува от темата, която представям, да намери в нея и нещо свое. Fine Acts е интересно място, студио за социално въздействие. Свързваме артисти с активисти, за да намерим начин да говорим за социални проблеми, използвайки изкуство. 54 човека от уязвими групи застанаха с лицата си с усмивка пред обектива. Изложбата ще има продължение. Ние сме глобално студио, работим в цял свят, сега в Йордания с фотографии разказваме водната криза.

Намираме нещо в живота ни, от което не сме доволни и се опитваме да го променим - тогава ставаме по-силни."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.04.25: Разкол в управлението на София

Новата седмица започва с нови събеседници във "Форум“ – комуникаторът Гергана Костадинова и продуцентът Димитър Кръчмаров. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Разкол в управлението на столицата. "Спаси София“ се раздели с партньорите си от ПП-ДБ. Равносметката. - Антисистемните партии в парламента - Първите..

публикувано на 28.04.25 в 18:41

"Изваяна светлина" от музика на сцената на Военния клуб

Един концерт, изпълнен с красота, оцветява афиша на София в началото на тази седмица. Той събира на сцената на може би най-красивата и аристократична зала в София четири дами, които обещават да обсипят публиката със светлина и любов, с богата сценография и специални, великолепни костюми според епохата. А музикалните параметри се простират от..

публикувано на 28.04.25 в 17:55

На 30 април изтича крайният срок за подаване на данъчните декларации

На 30 април изтича крайният срок за подаване на данъчните декларации за доходите на физическите лица, получени през 2024 година. Това е и срокът за доброволно плащане на пълния размер на 10-процентния налог. Все по-активно търсене на информация как да декларират доходи, получени от упражняването на т.нар. „свободни професии или занаяти“ и..

публикувано на 28.04.25 в 17:35

Брайън Адамс с ексклузивен концерт в зала "България" на 29 април

Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял  концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..

публикувано на 28.04.25 в 16:34

Пътят към успешното лечение в новата книга на проф. Асена Сербезова "Отвъд диагнозата"

През май предстои премиерата на новата книга на проф. Асена Сербезова "Отвъд диагнозата". Проф. Асена Сербезова е с над 20-годишен опит в лекарствения сектор, заемайки различни позиции. Професор е във Факултета по обществено здраве на МУ-София. Била е изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата към Министерството на..

публикувано на 28.04.25 в 16:25

Документалният филм "Артисти за деца" и смисълът на изкуството в образованието

Театърът и изкуството лекуват, дават крила и надежда на децата. Тази вечер е поредната премиера на филмът-кауза “Артисти за деца” в кино “Одеон”.  Документалният филм и отразява една инициатива, която започва много отдавна, преди 20 години и продължава 15 години. “Когато едни млади артисти, които аз водех, попаднахме в с. Широка Лъка. Там се..

публикувано на 28.04.25 в 15:22