Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се справим с вината и проявленията ѝ във всички възрасти

Снимка: сп. Обекти

В Късното шоу продължаваме да говорим за себепознанието. И този път върху една много обширна, дори на моменти болезнена тема - вината и проявленията й в различните възрасти.

 В  комуникацията между майка и дете. Къде са пробойните?

"Когато има  връзка на любов, задължително има чувство на вина. Огромно е чувството на вина при родителите спрямо децата. Често пъти то е изключително неосъзнавано, но стои като мотивация за много от действията", твърди терапевта Алекс Тодорова. Според нея, чувството за вина се заражда още в първата година на съзнанието ни, едва след това се изграждат различните модели на поведение във връзка на любов – дете-родител, партньори, както и връзка в работна среда.

Когато чувството за вина е осъзнато, тогава може да се види откъде идва, защо се чувствате виновен, но когато действията са продиктувани от вина, която подмолно ви дърпа конците, може да приложите не съвсем адекватни действия спрямо детето, разкрива терапевтът.

Важно е да си дадем сметка, че чувството на вина фигурира.

Пример: когато детето страда от някаква болест, в този момент майката определено чувства вина и действията й са продиктувани от това. Но чувството за вина може да премине в отговорност, когато е осъзнато – ако знаете, че вие се чувствате виновни, но това не е нещо, върху което трябва да реагирате.

Предназначението на чувството на вина е да създава желание за поправка на някакво действие или бездействие.

Ако оставите малко разстояние между мисълта (за вина) и действието, може да си направите равносметка, че желанието ви е по-скоро да поправите щета, която вие не сте нанесли и че това, което ще направите по-скоро е лично за вас и няма нищо общо с мерките, които могат да се предприемат, за да се чувства детето по-добре, пояснява Алекс Тодорова.

Ако има обвинения от типа "можеше", "ако" "беше", "щеше", то и вие се опитвате да поправите миналото. Правете действия сега или в бъдеще.

Ако вие смятате, че сте можели нещо да направите, а не сте го направили, очевидно в дадената ситуация не сте могли да го направите, защото сте нямали необходимата информация.

Чувството за вина има добро предназначение, защото:

Без чувство на вина са психопатите.

Хората с деструктивна психика:

Вината дава възможност да овладеем агресивен импулс.

От разговора ще разберете още:

Чувството на вина през първата година – "разцепване" на образа – добрият и лошият. (Теорията на Мелани Клайн).

Как да се справим с чувството  на вина при децата, ако то се проявява в двете крайности "Аз съм виновен, за нищо не ставам" и "не бях аз"?

Вината при тийнейджърите. Осъзнаването на чувствата.

Пълнолетието. Как възрастните осъзнават, разглеждат вината  и се справят с нея?

Нарцисизмът – има ли нужда да бъде поправян?

Малко и за свръх емпатията.

Чуйте за всичко това в разговора на Диана Костова в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха конкурс за визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки

В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..

публикувано на 23.04.25 в 19:21
Председателят на БСК Добри Митрев

Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване

През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване.  “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..

публикувано на 23.04.25 в 19:05

Специалистите по здравни грижи искат да станат пълноправен партньор на НЗОК

Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..

публикувано на 23.04.25 в 18:39

"Форум", 23.04.25: България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство

Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК -   цифровите права;  България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..

публикувано на 23.04.25 в 18:20

Иновативните училища обменят опит и добри практики

Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва  в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..

публикувано на 23.04.25 в 17:16

Над 2 млн. лв. за компенсации на семейства, чиито деца не са приети в градини и училища

Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..

публикувано на 23.04.25 в 17:06
Юлиян Петров, синдикат Образование към КТ

Децата с дефицити може да повтарят първи клас

От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..

публикувано на 23.04.25 в 16:56