Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се справим с вината и проявленията ѝ във всички възрасти

Снимка: сп. Обекти

В Късното шоу продължаваме да говорим за себепознанието. И този път върху една много обширна, дори на моменти болезнена тема - вината и проявленията й в различните възрасти.

 В  комуникацията между майка и дете. Къде са пробойните?

"Когато има  връзка на любов, задължително има чувство на вина. Огромно е чувството на вина при родителите спрямо децата. Често пъти то е изключително неосъзнавано, но стои като мотивация за много от действията", твърди терапевта Алекс Тодорова. Според нея, чувството за вина се заражда още в първата година на съзнанието ни, едва след това се изграждат различните модели на поведение във връзка на любов – дете-родител, партньори, както и връзка в работна среда.

Когато чувството за вина е осъзнато, тогава може да се види откъде идва, защо се чувствате виновен, но когато действията са продиктувани от вина, която подмолно ви дърпа конците, може да приложите не съвсем адекватни действия спрямо детето, разкрива терапевтът.

Важно е да си дадем сметка, че чувството на вина фигурира.

Пример: когато детето страда от някаква болест, в този момент майката определено чувства вина и действията й са продиктувани от това. Но чувството за вина може да премине в отговорност, когато е осъзнато – ако знаете, че вие се чувствате виновни, но това не е нещо, върху което трябва да реагирате.

Предназначението на чувството на вина е да създава желание за поправка на някакво действие или бездействие.

Ако оставите малко разстояние между мисълта (за вина) и действието, може да си направите равносметка, че желанието ви е по-скоро да поправите щета, която вие не сте нанесли и че това, което ще направите по-скоро е лично за вас и няма нищо общо с мерките, които могат да се предприемат, за да се чувства детето по-добре, пояснява Алекс Тодорова.

Ако има обвинения от типа "можеше", "ако" "беше", "щеше", то и вие се опитвате да поправите миналото. Правете действия сега или в бъдеще.

Ако вие смятате, че сте можели нещо да направите, а не сте го направили, очевидно в дадената ситуация не сте могли да го направите, защото сте нямали необходимата информация.

Чувството за вина има добро предназначение, защото:

Без чувство на вина са психопатите.

Хората с деструктивна психика:

Вината дава възможност да овладеем агресивен импулс.

От разговора ще разберете още:

Чувството на вина през първата година – "разцепване" на образа – добрият и лошият. (Теорията на Мелани Клайн).

Как да се справим с чувството  на вина при децата, ако то се проявява в двете крайности "Аз съм виновен, за нищо не ставам" и "не бях аз"?

Вината при тийнейджърите. Осъзнаването на чувствата.

Пълнолетието. Как възрастните осъзнават, разглеждат вината  и се справят с нея?

Нарцисизмът – има ли нужда да бъде поправян?

Малко и за свръх емпатията.

Чуйте за всичко това в разговора на Диана Костова в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 12.11.24: Очаквания за нови избори

Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум".  Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..

публикувано на 12.11.24 в 18:35

Безплатно измерване на кръвна захар във ВМА на 14 ноември

На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..

публикувано на 12.11.24 в 17:59
 Проект#ЗаДоброто  - Полина Троянова, Надежда Рангелова и Кремена Кунева

Инициативата “Светулка” е на пет години и довършва десето реновирано отделение

Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..

публикувано на 12.11.24 в 17:13
Драгомир Цанев - Център за енергийна ефективност

Има проблем със забавянето на програмите за обновяване на жилищните сгради

През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..

публикувано на 12.11.24 в 16:25

Open Source Trio представя музикалната пиеса "Flow"

В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова  от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална  пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...

публикувано на 12.11.24 в 16:06
Милчо Левиев

В район "Лозенец" ще има улица "Милчо Левиев"

На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..

публикувано на 12.11.24 в 15:16

Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика

Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..

публикувано на 12.11.24 в 14:57