Африканско-карибски културен център (АККЦ) се открива като част от съществуващата катедра по Африканистика към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, в сътрудничество с Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ).
Целите му са свързани с обучение и академичен обмен, социални дейности за студенти, насърчаване на културни и образователни изследвания и творчески инициативи, установяване на нови партньорства и разширяване на съществуващите в областта на междукултурния диалог и висшето образование между академични институции и други центрове от африканските и карибските страни.
Центърът ще бъде домакин на събития за представяне на африкански и карибски изкуства и култура, лекции, майсторски класове, презентации, представления, изложби, филми, фестивали, документални филми и т.н. пред студенти, членове на факултета, гости и пред широката българска общественост.
За него подборно разказаха пред БНР-Радио София директорът на АККЦ Светлана Стойчева и неговият координатор – роденият в Ямайка Патрик Андерсон (▼).
„У нас сме свикнали повече да говорим за Изток и Запад, но би трябвало да развием и знанията за Африка, по вертикала север-юг. В 21-ви век би следвало да я открием по съвсем нов начин – на базата на диалог, на връзки между африканските култури и българската, която също не еднопластова. Освен това се оказва, че фундаментът на карибската култура е африканската“, каза Стойчева.
„Оттук нататък искаме да направим по-близки връзките с много африкански и карибски университети, да разкажем повече за африканската диаспора, която е доста разпространена в карибските страни, да дадем възможност много повече изкуство и различни форми на култура от Африка и от карибските страни да стигнат дотук“, отбеляза Патрик Андерсон.
Тази вечер при откриването от 18 ч. в центъра са предвидени редица прояви, сред които фотоизложба от Мароко, Кения, Куба и други страни – дело на актьора Владимир Карамазов.
Освен това, от днес до 28 май предстои африканско-карибска кинопанорама. Предвидени са прожекции на студентски филми, ще участват лектори от Кения, Бенин, Камерун и от Южна Африка - сценаристи и режисьори, продуценти.
Входът е свободен. Филмите ще бъдат с английски субтитри.
Чуйте целия разговор с гостите.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..