Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Динозаврите по нашите земи в книгата на Владимир Николов "Песента на титаните: история за динозаври"

Снимка: Радио София

"Песента на титаните: история за динозаври" е новата книга на палеонтолога от Националния природонаучен музей Владимир Николов. В 7 увлекателни разказа той проследява историята на третата експедиция от трънското находище на динозаври, провела се през 2020 г.

На страниците оживяват всекидневието на учените, работата и трудностите, с които се сблъскват. Описани са методите, които използват, за да осветят историята през дълбините на времето.

„Тя историята е доста дълга и интересна. Първоначално нямах намерение да пиша книга. Нещата се случиха доста неочаквано. Когато се завърнахме от третата си експедиция в началото на септември 2020 година, с мен се свърза Вълкан Горанов от сайта за популяризиране на науката и подкрепа на нашите гимназисти олимпийци по физика, химия и природни науки. И той ми каза „Влади, можеш ли да напишеш една кратка статия за това как е минала експедицията?“ Обаче аз бях все още толкова превъзбуден от успешния теренен сезон, който имахме - бяхме намерили нови кости от динозаври и от други животни и му казах, ако ми дадеш малко време и онлайн пространство на твоя сайт, ще ти напиша 3 разказа, в които ще разкажа какво сме правили едва ли не ден по ден и така се захванах в средата на септември 2020 г. И с течение на времето разказите от 3 станаха 7. Отне ми половин година докато ги направя“, каза пред Радио София Владимир Николов.

След седемте успешни разказа, от Вълкан Горанов идва и идеята за книга, която ръководството на Националния природонаучен музей одобрява.

На 10 май тази година "Песента на титаните: история за динозаври" излезе на българския книжен пазар.

„Все пак трябва да отбележа, че книгата не е енциклопедия. Не е нещо, което като го отворите ще видите картинка на всеки един динозавър, с описание за това как се казва, какво е ядял и кога е бил жив. Книгата е по-скоро научно-популярно четиво, което цели да покаже случая от първо лице. Каква е работата на палеонтолозите в България, какви методи използваме, за да изследваме фосилите и как те ни разкриват за това какъв е бил светът по онова време?“, добави авторът.

Въпреки че текстът преобладава, Владимир Николов се е постарал да има достатъчно снимки и рисунки.

Подробности за книгата и за изследванията му около гр. Трън, свързани с динозаврите живели по нашите земи, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Димитров

Рискът е, че може да гласуваме нереалистичен бюджет на Столичната община

"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не  реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамките на..

публикувано на 22.05.25 в 18:36

"Форум", 22.05.25: Предизвикателствата пред дигиталната среда, в която растат децата

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..

публикувано на 22.05.25 в 18:10

Приоритетите на Община Долна баня според приетия бюджет

Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727  лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..

публикувано на 22.05.25 в 16:55

С промени в закона може да се стимулира донорството на репродуктивен материал

Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..

публикувано на 22.05.25 в 16:24

Работещите не бива да се притесняват от 50% квота за кадри от трети страни

През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..

публикувано на 22.05.25 в 15:19

Женски народен хор - София с нови участия

Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..

публикувано на 22.05.25 в 15:05

Фаворити от Кан 2025: "Финикийската схема", "Чума", "Ърчин" и "Die my love" с блестящата Дженифър Лорънс

Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..

публикувано на 22.05.25 в 13:35