Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Динозаврите по нашите земи в книгата на Владимир Николов "Песента на титаните: история за динозаври"

Снимка: Радио София

"Песента на титаните: история за динозаври" е новата книга на палеонтолога от Националния природонаучен музей Владимир Николов. В 7 увлекателни разказа той проследява историята на третата експедиция от трънското находище на динозаври, провела се през 2020 г.

На страниците оживяват всекидневието на учените, работата и трудностите, с които се сблъскват. Описани са методите, които използват, за да осветят историята през дълбините на времето.

„Тя историята е доста дълга и интересна. Първоначално нямах намерение да пиша книга. Нещата се случиха доста неочаквано. Когато се завърнахме от третата си експедиция в началото на септември 2020 година, с мен се свърза Вълкан Горанов от сайта за популяризиране на науката и подкрепа на нашите гимназисти олимпийци по физика, химия и природни науки. И той ми каза „Влади, можеш ли да напишеш една кратка статия за това как е минала експедицията?“ Обаче аз бях все още толкова превъзбуден от успешния теренен сезон, който имахме - бяхме намерили нови кости от динозаври и от други животни и му казах, ако ми дадеш малко време и онлайн пространство на твоя сайт, ще ти напиша 3 разказа, в които ще разкажа какво сме правили едва ли не ден по ден и така се захванах в средата на септември 2020 г. И с течение на времето разказите от 3 станаха 7. Отне ми половин година докато ги направя“, каза пред Радио София Владимир Николов.

След седемте успешни разказа, от Вълкан Горанов идва и идеята за книга, която ръководството на Националния природонаучен музей одобрява.

На 10 май тази година "Песента на титаните: история за динозаври" излезе на българския книжен пазар.

„Все пак трябва да отбележа, че книгата не е енциклопедия. Не е нещо, което като го отворите ще видите картинка на всеки един динозавър, с описание за това как се казва, какво е ядял и кога е бил жив. Книгата е по-скоро научно-популярно четиво, което цели да покаже случая от първо лице. Каква е работата на палеонтолозите в България, какви методи използваме, за да изследваме фосилите и как те ни разкриват за това какъв е бил светът по онова време?“, добави авторът.

Въпреки че текстът преобладава, Владимир Николов се е постарал да има достатъчно снимки и рисунки.

Подробности за книгата и за изследванията му около гр. Трън, свързани с динозаврите живели по нашите земи, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

Забраняват употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 района в София

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:57
В Халщат (Австрия) развиват устойчив туризъм

Проф. Соня Милева: Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем

Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе"  проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..

публикувано на 25.11.24 в 12:26

Кънтри групата "Lilly of the West" с нов албум за Коледа

Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..

публикувано на 25.11.24 в 11:26
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Софийският университет отбелязва патронния си празник с академично тържество

През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..

публикувано на 25.11.24 в 10:15

Кой може да извърши граждански арест?

публикувано на 25.11.24 в 09:34

Слънце и разкъсана висока облачност, с температура в София около 8°

Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..

публикувано на 25.11.24 в 07:35