Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адресите на любовта - Емил Димитров

5
Емил Димитров и Мариета
Снимка: архив

Емил Димитров се жени два пъти за втората си жена

Шарл Азнавур не успява да кумува на първата сватба, поради снеговалеж

През целия си живот, естрадната легенда Емил Димитров издава 30 албума, 55 милиона копия от тях са продадени само в Съветския съюз. В необятната страна той е тотална звезда. Там се залюбва и с първата си съпруга, актрисата и певица Грета Ганчева, при игра „на бутилка“ по време на първото му триумфално турне.

"Ех, славни млади години. Нищо не искахме от живота. Само да пеем - и пеехме, и се обичахме. Да, имаше много любов. Безскрупулна, чиста любов. Бяхме млади! Не ламтяхме за власт, за вили, за самолети, За лимузини. Бяхме артисти-чергари. От град на град, от държава в държава - пеехме и ни беше хубаво. Нищо по-силно няма от истинската песен и от истинския артист. Той се раздава за публиката, раздава се за самия себе си“, спомня си Грета Ганчева в книгата си „Моята любов Емил“. Двамата са гаджета три години, бракът им издържа шест месеца.

Изумителни са успехите на Емил и в Париж. Майка му е френска възпитаничка и той говори езика без акцент. Освен, че е красив и гласовит, той е и първият българин, член на съюза на френските композитори. В нашия не го приемат, поради… липса на висше музикално образование. 

През 1972 г., заедно с Богдана Карадочева, оркестър „Балкантон“ и сестри Кушлеви, изнася близо 30 концерта под името „Шоу бюлгар“ в театър „Еуропеен“. Във Франция записва песни в студията Пате Маркони, Баркли, Ривиера и Орфеюс.

В Париж, Емил Димитров се запознава с Шарл Азнавур, който се съгласява да му стане кум при втория брак, но не успява да пристигне поради снеговалеж. Богдана и Емил са на квартира при Далида.

„Моя страна“, избрана за песен на столетието в България, става известна в Европа под името „Моника“. Записана е на френски, немски, италиански, испански. Емил пее на една сцена с Джани Моранди, Рики е Повери, Йосиф Кобзон и Алла Пугачова. Във Франция го очаква блестяща кариера, но тъгува по родината и се завръща обратно в България.

Втората му съпруга – Мариета Гьошева е родена в Кричим, записва икономика във Варна, но се прехвърля международни отношения в София. В Пловдив живее под наем при Жоро Гърка, част от състава на Емил Димитров „Синьо-белите“. Той ги запознава.

На първата им среща певецът я пита манекенка ли е и я кани на вечеря в Унгарския ресторант, но до първата им целувка минава повече от месец. В ресторанта изведнъж влиза цветарка и Емил подарява на бъдещата си жена цялата табла с червени рози. Мариета се разплаква, защото такъв кавалерски жест не е срещала никога. При това от мъжа-блян на всички момичета.

Емил започва да я води по турнета, тя става конферансие на оркестъра, представя я за годеница. На рождения ѝ ден, 14 октомври, поисква ръката ѝ от баща ѝ. На 17 ноември 1968 г. Емил сключва брак с Мариета. Сватбата им е в най-хубавия тогава хотел „Балкан“. Водеща е Анахид Тачева. Събитието е гръмовно. По-късно се ражда синът им Емил.

Според Богдана Карадочева причина за раздялата им, формализирана в края на 80-те, е огромната завист срещу двамата. „И изведнъж стана някаква идиотщина, разни хора започнаха да ги настройват един срещу друг. Такава пълна къща със светлина, с любов, с успех. Дразнеше много, това влиза в очите на хората!", споделя семейната приятелка Богдана.

Карадочева е щастлива, че успява да  кумува при повторната им сватба през 2000 г. Тогава вече Емил се е възстановил донякъде от прекарания  инсулт.

Повече подробности за любовния живот на Емил Димитров и как приключва втория му брак с Мариета, чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 1000 деца годишно остават извън детските градини в столичния район "Триадица"

„Триадица“ е един от столичните районите с най-много чакащи за детските градини. Около 1000 деца годишно не успяват да се класират в детско заведение. Анализ, направен от районната администрация на „Триадица“ показва, че в рамките на следващите 3-4 години най-вероятно проблемът ще се прехвърли и в училищното образование. Тогава няма да достигат и..

публикувано на 29.03.24 в 09:53

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23

Работната седмица завършва със слънце и температура в София около 21°

Днес ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен вятър от западната четвърт, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишават - максималните ще са между 21° и 26°, в София – около 21°; минималните ще са предимно между 4° и 9°, малко по високи в Северозападна България, в София – около 5°. Над планините ще бъде предимно..

публикувано на 29.03.24 в 07:35

Важна ли е грамотността при зрелостниците

На 27 март 2024 година стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадесетокластници под надслов "Животът няма "аУтокорект". Платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадсетотокласници. Под надслов "Животът няма "аУтокорект" на 27 март, 50 дни преди..

публикувано на 28.03.24 в 17:44

Дискусии за ползите и рисковете в използване на интернет технологиите в рамките на CyberCLUB Community Day '24

Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено..

публикувано на 28.03.24 в 17:15

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07
Доц. д-р Анна Пампулова

Музиката на Петко Стайнов, Димитър Ненов и Панчо Владигеров, събира на една сцена студенти и преподаватели

Доцент д-р Анна Пампулова е хореограф, педагог, режисьор и човек на изкуството. Тя е допринесла много за развитието в тази сфера. Нейното гостуване в предаването "Добър вечер, София" за да ни представи пиршество на духа, на което предстои да се насладим съвсем скоро. Ето какво ни разказа: "Става въпрос за стойностен проект, в..

публикувано на 28.03.24 в 16:03