Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмът „Догументъри“ на Илина Перянова е за децата, които стават хора

Премиерата е на 29 май в Дома на киното

Кадър от филма
Снимка: Uga Buga Art

Сценаристката и режисьор Илина Перянова ще представи съкратена версия на пълнометражния си филм ”Спасители: догументъри” на 29 май (понеделник) от 20:15 ч. в Дома на киното.

По-краткият 29-минутен документален филм „Догументъри“ е насочен към детската аудитория и както подсказва заглавието, е посветен на отношението към бездомните животни. При премонтиране на лентата авторският екип специално е целял да привлече и спечели с тематиката си детската аудитория.

„Този филм е едно дълго, дълго пътешествие, в което пътувам от над 10 години. Покрай него толкова много неща ми се случиха, с толкова много хора се запознах… Това все пак е филм кауза, филм с мисия, а именно - да ограмоти хората за начина, по който се отнасяме с бездомните, безстопанствените животни, да провокира диалог - посочи пред БНР-Радио София Перянова. - Човек вярва, че може някакси в града се изолира от животни, буболечки и насекоми. Няма как! Ние сме част от една планета, трябва да се научим да живеем заедно в любов, хармония и мир. По някакъв начин това е моята мисия.“


▲ Илина Перянова    Снимка: Димитър Ганев

  • Разказаната във филма история:
    От малка Ася се грижи за безстопанствени кучета в приют “Надежда” (който вече не съществува). Майка ѝ работи там като гледач. Ася там възпитава животните и те – нея. Връзката им е красива и е проследена през годините. Години по-късно, те си спомнят с носталгия този период от живота си като един от най-хубавите. Филмът ни запознава и с Розалин Шмих, която е част от "Бандата на 1500-те" - група доброволци, които помагат на Общинския приют за кучета с. Горни Богров.

В „Догументъри“ участват Ася Дончева, Михаела Михайлова, Розалин Шмих, Андрей Георгив, Альоша Костов и други. В операторския екип са Георги Маринов, Светослав Михайлов, Невена Златанова, Веселин Христов, Ангел Балакчийски ,Тодор Цанов, плюс Стефан Сърмабожов – с дрон. Композитор е: Емелина Горчева-Димова.

Подканвам чрез този филм хората да ходят в приюти за бездомни животни, да разхождат животни, да видят каква е средата и да разберат защо всъщност има полза от кастрацията. Каквото и да си говорим, приютите са едни затвори и една от моите тези е, че в крайната идеална цел на един хубав свят те не би трябвало да съществуват“, допълва Илина Перянова.

Чуйте разговора на Мария Бояджиева.

  • Пълнометражният филм ”Спасители: догументъри” ще се появи пред публика през следващата година.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмицата започва със слънце в София

Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..

публикувано на 12.05.25 в 06:35

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51