Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Грантова схема ще подпомага общините Елин Пелин и Горна Малина

Снимка: vsichkoelichno.com

Общините Елин Пелин и Горна Малина в следващите 6 месеца ще разпишат програма за проект "Подготовка на Стратегия за ВОМР на територията на МИГ "Елин Пелин – Горна Малина". Той обединява разговори с бизнеса, неправителствените организации и всички институции. Програмата ще финансира проектите и идеите, които имат съответните организации. В събитието участваха кметовете на общините Елин Пелин – г-н Ивайло Симеонов и на Горна Малина – г-н Ангел Жиланов, както и представители на бизнеса, спорта и културния живот от двете общини. Предстоят серия от информационни дни и отворени срещи за обсъждане на проблемите и предизвикателствата пред местния НПО сектор, бизнеса и администрациите, за да може да се разработи актуална и адекватна – базирана на местните потребности стратегия за развитие на МИГ. Целта на проекта е да се подобри качеството на живот на жителите от двете общини. Подробности пред Радио София разказа кметът на община Елин Пелин доц. Ивайло Симеонов.

"Най-хубавото е, че осмислихме, че кметската работа, тази на бизнеса и неправителствения сектор не е състезание, а е една форма на обединяване на енергии", коментира доц. Симеонов. Той допълни, че грантовата схема е до 200 хиляди евро и е за подпомагане на бизнеса, неправителствения сектор, на различни инициативи на кметствата, както и на всички юридически лица, които са на територията на общината. Възможност за участие и финансиране имат и физически лица, които могат да предприемат изцяло социални кампании и идеи, които според тях са полезни за общността.

"Що се отнася до съвместната ни работа ние, като съседни общини винаги сме били на мнение, че регионалната политика трябва да се кове от всички съседи", сподели доц. Симеонов. Той допълни, че Елин Пелин в последните години се е наложила като общината с най-много инвестиции. Това има своите плюсове, както и недостатъци. Недостатъците са, че транспортната инфраструктура доста се е натоварила.

"Всяка една община трябва да има основна цел да задържи своите жители и не само да ги задържи, но и по някакъв начин да създаде възможности, желание и предпоставки да дойдат още жители. Това, което се случи при нас и което с екипа ми се гордеем изключително много е, че в националната статистика се оказахме една от петте общини, която е с положителна демография", коментира той и допълни:

"Създадохме един инструмент за подпомагане на семейства, които имат желание да създадат повече деца, а именно 4 хиляди лева за трето и всяко следващо дете, разбира се по критерии за качество на живот, като за първо и второ даваме по 1000 и 2000 лева". Доц. Симеонов сподели, че безработицата клони към нула, но един от най-големите проблеми е подземната инфраструктура, от които загубите на вода са от 50 до 80%.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зъболекари: Кариесът при децата е пандемия

България е на едно от последните места по оралната хигиена в детска възраст, констатират от Българския зъболекарски съюз при представянето на резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години. В страната има притеснителни данни за развитието на кариес при децата, както и по отношение на ранната..

публикувано на 27.11.24 в 13:01

Таксиметрови шофьори заплашват да блокират магистралите в страната по Коледа

Ако до 15 декември не бъдат изпълнени исканията на таксиметровите водачи за връщане на застраховката гражданска отговорност съм старите нива от лятото, представители на браншовите организации обявиха, че ще блокират всички основни магистрали в страната - Тракия, Хемус и Струма, както и границите преди коледните и новогодишните празници...

публикувано на 27.11.24 в 12:55

Бизнесът създава добро! И примерите не са малко

Нова инициатива на Клуб "Смисъл" ще събере аудитория, привлечена от темата " Бизнес модели за добро" на 29 ноември. В петъчната вечер Георги Чипов ще изнесе презентация по темата (от 19:30 часа), а след това ще се проведе дискусия. Входът е свободен. "Провокира ме усещането в обществото, че бизнесът е нещо лошо. Иска ми се хората да..

публикувано на 27.11.24 в 12:15

"Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада" ни запознават със света от сцената на Младежкия театър

Петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър "Николай Бинев" за този театрален сезон е "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада". Режисьорът Йордан Тинков ни припомня познатите и обичани герои от световната класика на детската литература. С много хумор и приключенски дух, "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада" ни запознават със..

публикувано на 27.11.24 в 11:46

Произведения на 15 български майстори от ХХ век представя галерия „Ракурси“

Произведения на 15 български майстори от ХХ век представя галерия и аукциона къща „Ракурси“ в София. До 7 декември галерията предлага поглед на извадки от колекциите на български и чуждестранни колекционери на родни автори, както и творби, собственост на техни наследници. Изложбата е съчетала разнообразни картини от няколко различни периода на Иван..

публикувано на 27.11.24 в 11:45

Емоционално занемарените деца често се превръщат от жертви в агресори

В случай на проявено агресивно поведение към нас, е необходимо първо да се обърнем към органите на реда. При нужда, след това жертвата може да потърси психолог за психотерапевтична помощ за възстановяване. Това каза пред Радио София психологът в Центъра за консултиране, психотерапия и психоанализа във фондация "Асоциация Анимус" Катя..

публикувано на 27.11.24 в 10:39

Асен Александров: Невъзможно е учениците да бъдат проверявани всяка сутрин за опасни предмети

Невъзможно е учениците да бъдат проверявани всяка сутрин какви опасни предмети носят в училище, коментира пред Радио София директорът на столичното 51 СУ "Елисавета Багряна" Асен Александров. За да се случи това е необходима специална техника, каза той. "Всяка сутрин в нашето училище, в рамките на около 10 минути, преди началото на първия..

публикувано на 27.11.24 в 09:26