"Малахитовата гора" е наречен едноименният музикално-словесен проект с екологична кауза, създаден от ритъм терапевта Мартин Иванов, откривател, композитор и диригент, и не на последно място, основател на институт "Либера" – повече от впечатляващата му биография ще чуете в разговора.
Повече за своя проект разказа самият той в предаването "Радиокафе".
"Малахитът" е камъкът на трансформацията. Още древните фараони са носели малахита близо до главата си, за да може да повишава вибрациите им и да им помага във взимането на мъдри решения. Малахитът е естествен материал, който позволява на този, който го носи да влезе в своето вътрешно ядро и да стане част от Цялото.
"Гората е като праг от изпитанието, приключението, достигането до катарзис, тя е част от легендите на всеки един народ", продължава илюстративния си разказ той.
Към проекта "Малахитовата гора" авторът е написал книга и музика. Споменава, че има фактори, които са го провокирали. Свързан е с Осоговската планина, тъй като е родом от Кюстендил.
"Макар че съм напуснал града доста млад, възнамерявам отново да се завърна там", споделя той и допълва:
"Малахитовата гора“ е една музикална притча, която ни потапя в идеята за пътя, за търсенето на щастието, за осъзнаването на смисъла на човешкия живот, за това как един човек благодарение на своята вяра и сила, може да превърне личната трагедия в един триумф и страданието в човешко постижение".
За създаването на проекта е провокиран от един видео запис, който открива в архива си, с негова авторска музика, носещ едноименното заглавие.
"Припомних си тази музика, която отново ме докосна и тогава реших, че мога да бъда полезен на гората и на природата. Естествено, този материал трябваше да бъде освежен, да се донапише и покрай него възникна и книгата", споделя Мартин Иванов.
Музикалният албум "Малахитовата гора" е еклектика от джаз, класическа музика, авангардна музика, концептуална музика, преплетени със звуци от природата, разкрива той.
Участват музикантите Росен Захариев – тромпет, шугелхорн, перкусии, Васил Хаджигрудев – контрабас, перкусии, Кирил Атанасов – пиано и перкусии.
Проектът "Малахитовата гора" пое на турне из 9 града в България, което ще завърши на 14 юни в галерията на Владимир Димитров - Майстора, в Кюстендил.
Чуйте още интересни детайли за посланието на "Малахитовата гора" и какво предстои - в разговора на Гергана Пейкова.
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..