Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Европа средната възраст е 84-85 години, у нас - 71,9 години

Българинът живее средно с 13 години по-малко от останалите европейци

Сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността у нас

Снимка: Ани Петрова

С 1,7 години намалява продължителността на живота в България, по данни на Националния статистически живот.

71,9 години е очакваната средна продължителност на предстоящия живот общо за населението на страната, изчислена за периода 2020 - 2022 г. Спрямо предходния период (2019 - 2021 г.) продължителността намалява с 1,7 години.

68,3 години е средната продължителност на живота при мъжете, а при жените е 75,8 години.

Според различни данни, генетично имаме възможност да живеем над 120 години, каза пред Радио София д-р Васил Михайлов - лекар от Александровска болница. Той обясни спада на продължителността на живота у нас с пандемията от Covid-19.

„При нас нещата са по-драматични, тъй като при нас и преди това смъртността беше висока“, отбеляза д-р Михайлов.

Освен това, българинът живее изключително нездравословно, каза медикът.

По нездравословен начин на живот едва ли има друг народ както нашия, като се започне от детската възраст и се стигне до напредналата възраст. Имам предвид такива вредни фактори на нашето битие, като прекомерната употреба на сол, обездвижването. Целият начин на живот е проблемен при нас“, обясни д-р Михайлов.

По думите му, сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността у нас.

Българинът не обръща никакво внимание на профилактика, отбеляза д-р Васил Михайлов.

Според доц. Георги Бърдаров специалист по демография и преподавател в Геолого-географския факултет – Софийски университет “Св. Климент Охридски“ данните са колкото очаквани, толкова и неочаквани.

„Очаквани, тъй като във връзка с Covid пандемията имахме доста висока смъртност. България стана една от държавите в света с най-висока смъртност. Нелогично е, защото в целия развит свят средната продължителност на живота се увеличава. В Европа вече достига до 84-85 години. Ние сме част от развития свят, част от Европейския съюз, а намаляваме своята средна продължителност“, каза доц. Георги Бърдаров.

По думите му, от гледна точка на демографията, данните означават, че имаме влошаване на стандарта на живот в България и влошаване на условията за живот.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мелани, Крис и Деси

Да бъдем "цели" в любовта, а не "половинки" съветва психологът Мелани Кехайова

За емоционалните зависимости в човешките взаимоотношения, има ли разлика между влюбването и любовта, както и връзка между психологията и изкуството - тези интересни въпроси разнищвахме с с младата психоложка Мелани Кехайова, която бе гост в предаването "Добър вечер, София". Любовта е здрава работа, но често я бъркаме влюбване, а то..

публикувано на 16.04.24 в 17:01

Rise to Shine в помощ на ранното кариерно развитие сред гимназистите

А мериканската търговска камара (АТК) в България инициира поредица от срещи с гимназисти от няколко гимназии в София и други градове в България. Т ова е вторият проект от Инициативата EmpowerHer за 2024 г. – Rise to Shine:Empower Next Gen Talents, който иска да помогне за ранното кариерно ориентиране сред гимназистите. Проектът Rise to Shine..

публикувано на 16.04.24 в 16:55

Сдружение "За Земята" с искане за подобрена велосипедна инфраструктура

Представители на екологично движение Сдружение "За Земята" се срещнаха с кмета на столицата Васил Терзиев и заместник кмета по транспорт и градска мобилност Илиян Павлов, за да им връчат официално онлайн петицията "За свързани, удобни и безопасни велоалеи в София". До момента около 5 хиляди души са сложили своя подпис, а настояванията са общо 6...

публикувано на 16.04.24 в 15:51

Ранната профилактика на комуникативните нарушения при децата е решаваща за развитието на речта

Ранната профилактика на комуникативните нарушения при децата е изключително важна, смята логопедът Боряна Мургина. По думите й, именно тя има решаващо значение за нормалното развитие на детската реч. Пред Радио София тя обясни, чепрез последните 5 години случаите на деца с комуникативни нарушения са се увеличили драстично. „Ако преди сме работили с..

публикувано на 16.04.24 в 14:53
Кадър от спектакъла

Театър-лаборатория "Алма Алтер" започва нова серия срещи с публиката под надслов "Нощта на...."

Целта на стартиращия проект "Нощта на..." на Театър-лаборатория "Алма Алтер" е да покаже богатството на всеки актьор, палитрата му от възможности, да преброди през различни автори, епохи и представления и да остане себе си. Една мозайка от кариерата на всеки, която ще завърши на сладък разговор и чаша вино. Първата от срещите е с талантливия незрящ..

публикувано на 16.04.24 в 14:05

Излезе втората част на книгата "Османските потайности: Еничарите"

Излезе втората част на книгата „Османските потайности: Еничарите“ на Ибрахим Карахасан-Чънар. В нея читателите ще се запознаят с историческо изследване за еничарството - за създаването, разцвета и ликвидацията на най-ухажваната политическа и военна сила в Османската империя. Както и първата част на книгата "Османските потайности: Харемът", Ибрахим..

публикувано на 16.04.24 в 13:00

Фестивалът на българското кино "Васил Гендов" започва с прожекции на 1 май

Съюзът на българските филмови дейци (СБФД) обяви номинациите за тазгодишното издание на Националния фестивал на българското кино "Васил Гендов", на който се връчват и едноименните награди на Съюза. Стремежът е да бъдат показани всички най-добри постижения от изминалата година във всяка една област на седмото изкуство, отбеляза пред..

публикувано на 16.04.24 в 11:51