Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реалното изкуство във виртуалната среда

Проектът "5x5 collection" дава възможност за съвременно дигитално преживяване на визуални произведения

Златин Орлов, Деян Янев, Ангелика Радева
Снимка: Даниел Ненчев


Едно от големите удобства на съвременните технологии е, че премахват физическите препятствия пред досега с изкуството. Но технологиите правят и нещо допълнително. Чрез тях вече е възможно виртуално преживяване на реални творби, което има както повечето характеристиките на посещението във физически галерии, така и собствени особености.

Проектът "5х5 collection" е пример за именно такова преживяване в дигитална среда. Участващите в него художници Златин Орлов, Ангелика Радева и Деян Янев бяха специални гости в "Късното шоу" по Радио София, за да разкажат за виртуалната изложба. Тя може да се разгледа през интернет от всяка точка на света и от всякакъв вид устройство.

"В "5х5 collection" имаме виртуални отпечатъци от реално изкуство, които са тиражирани в серия. Тоест всеки един автор всяка година дава пет свои творби, които биват тиражирани в пет бройки", обясни Златин Орлов, който е и инициатор и организатор на изложбата.

Той уточни, че творбите са превърнати в своеобразни виртуални притежания (NFTs, или токени), които всеки може да придобие. "Притежанието не може да бъде разделено, фалшифицирано, размножавано. Но притежателят може да го разменя срещу виртуални валути, физически пари, други дигитални активи", допълни Орлов.

В проекта, който предлага един съвременен начин на взаимодействие и разговор с изкуството, участват общо десетима автори. "Смятам, че ние, артистите, трябва да сме отворени към всичко ново. Да проучваме света колкото може повече, във всяко едно направление", коментира Ангелика Радева.

Деян Янев пък отбеляза: "Когато се наблюдава едно живописно произведение на живо в галерията, работата понякога може да ни създаде илюзията, че присъстваме в дигитално пространство. А тук е обратният път. Просто самото произведение започва да придобива съвсем различна аура".

И още: С какви произведения участват в дигиталната колекция авторите? Как се преживяват творбите в дигитална среда? Може ли изкуственият интелект да прави изкуство?

В звуковия файл можете да чуете целия интригуващ разговор.
По публикацията работи: Виктор Чулев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26

"60 от сърце" - безплатни театрални представления за деца и уязвими групи

Режисьорът Олег Степанов, продуцентът Траян Велев и актрисата Десислава Моралес са екипът, който стои зад множество инициативи, за които разказаха при своето гостуване в предаването "Добър вечер, София". Първият спектакъл разработен от тях е "Островът на съкровищата". Идеята за създаването на детско представление идва от Олег Степанов,..

публикувано на 25.04.24 в 13:50

В "Musicca Per Dramma" Йордан Владев влага свои авторски композиции от спектакли и филми

55 души на сцената е ангажирал композиторът Йордан Владев, за да представи авторския си концерт, озаглавен "Musicca Per Dramma", в Централния военен клуб (ЦВК) в София. Събитието е насрочено за 28 април, навръх Цветница. "Това е проект, който е базиран върху музика за театър, за кино, която съм писал през последните над 20 години...

публикувано на 25.04.24 в 13:10

Откриват с изложба обновения Клуб на фоторепортера в подлеза под Ларгото

Клубът на фоторепортера отново отваря врати в подлеза под Ларгото. След обновяването, в него ще бъдат представени фотографии на изявени български и чуждестранни фоторепортери от национални медии. Те ще покажат най-силните си кадри от България и света. На 14 май ще бъде открита изложбата “Фотожурналистиката е жива“, която показва състоянието на..

публикувано на 25.04.24 в 12:25

Виолина Доцева и Кристина Топалова – KEYA с първи съвместен музикален проект

Първият си съвместен музикален проект осъществиха Виолина Доцева и Кристина Топалова - KEYA , споделиха те пред Радио София. „Преди това имахме един музикално-театрален проект, по сонетите на Шекспир, който аз инициирах. Не познавах тогава Виолина и си казах, че много ми харесва нейната енергия и нейното излъчване, и искам да работя с нея“,..

публикувано на 25.04.24 в 11:11

1 400 000 лева за ремонти и изграждане на тротоари в столичния район "Надежда"

Започна реконструкцията на тротоари в район „Надежда“, каза пред Радио София кметът Димитър Димов. „На няколко места в момента се изграждат нови тротоари – на ул. „Вера Игнатиева“, около 101-во училище. Приоритетно изграждаме нови тротоари, там където липсват около детски градини и училища. Около 24-та ДГ ще се правят нови тротоари, там работим и по..

публикувано на 25.04.24 в 10:07

Изградиха "Зелен коридор на здравето в "Надежда"

Приключи проектът за достъпна градска среда „Зелен коридор на здравето в „Надежда“, реализиран в рамките на проект URBiNAT. Целта е да се активира физическата активност на жителите на района, каза пред Радио София Милена Ташева, която представлява академичния партньор на Столичната община по програма „Хоризонт 2020“. Тя добави, че е изграден..

публикувано на 25.04.24 в 09:12