Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още иновации залагат във Втора АЕГ за новата учебна година

Весела Иванова в един от модерните кабинети
Снимка: Александра Илиева

STEM център с виртуални лаборатории за учене чрез правене, часове по медийна грамотност и разширяване на образователния модел „едно към едно“ са иновациите, които отсега се залагат във Втора английска гимназия “Томас Джеферсън” за учебната 2023-2024 година, съобщи пред БНР-Радио София зам.-директорът Весела Иванова:

„Изборът на иновацията STEM център беше свързан с постиженията, които имаха наши колеги и ученици в областта на природните науки и технологиите и идеята на тези иновативни учители да се разчупи образованието. Да се случи нещо ново,  нещо по-модерно, да се използват технологиите смислено, така че да улесняват работата на учителя и новите методи на преподаване да бъдат по-атрактивни за учениците.

В основата на тази наша 1 иновации, а е използването на интегралния подход широкото използване на междупредметните връзки и даването на възможност на учениците да осъзнаят взаимосвързаността на процесите и явленията около тях.“


Снимка: 2. АЕГ

От следващата учебна година ще започне и работа, свързана с медийната грамотност - развиване на дигитално-медийната грамотност чрез социално и емоционално учене във втори гимназиален етап, допълни Иванова:

 „За нас е важно учениците ни да бъдат научени как да се ориентират в информацията, как да работят с нея, как да я търсят, анализират. Как да различават фалшивите от истинските новини и въобще как да развият критическото си мислене и има много работата по тази иновация.“

Часовете по медийна грамотност все още не са планирани в учебния процес. Но теми ще бъдат разглеждани в учебните часове по български език и литература, по чужди езици, история и цивилизации, информационни технологии, както и в часовете по гражданско образование.

Тече е третият етап на друга иновация - използването на т. нар. образователен модел „Едно към едно“.  При него всеки учител и всеки ученик разполага с електронно устройство и на базата на този начин на преподаване на практика няма нужда от хартиени учебници. Самите учители и ученици са ползватели, но и самите те се превръщат в създатели на образователни ресурси. 

И в момента 16 от 35 паралелки вече работят по този начин. 

Чуйте разговора на Александра Илиева.


Снимка: 2. АЕГ
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55