STEM център с виртуални лаборатории за учене чрез правене, часове по медийна грамотност и разширяване на образователния модел „едно към едно“ са иновациите, които отсега се залагат във Втора английска гимназия “Томас Джеферсън” за учебната 2023-2024 година, съобщи пред БНР-Радио София зам.-директорът Весела Иванова:
„Изборът на иновацията STEM център беше свързан с постиженията, които имаха наши колеги и ученици в областта на природните науки и технологиите и идеята на тези иновативни учители да се разчупи образованието. Да се случи нещо ново, нещо по-модерно, да се използват технологиите смислено, така че да улесняват работата на учителя и новите методи на преподаване да бъдат по-атрактивни за учениците.
В основата на тази наша 1 иновации, а е използването на интегралния подход широкото използване на междупредметните връзки и даването на възможност на учениците да осъзнаят взаимосвързаността на процесите и явленията около тях.“
Снимка: 2. АЕГ
От следващата учебна година ще започне и работа, свързана с медийната грамотност - развиване на дигитално-медийната грамотност чрез социално и емоционално учене във втори гимназиален етап, допълни Иванова:
„За нас е важно учениците ни да бъдат научени как да се ориентират в информацията, как да работят с нея, как да я търсят, анализират. Как да различават фалшивите от истинските новини и въобще как да развият критическото си мислене и има много работата по тази иновация.“
Часовете по медийна грамотност все още не са планирани в учебния процес. Но теми ще бъдат разглеждани в учебните часове по български език и литература, по чужди езици, история и цивилизации, информационни технологии, както и в часовете по гражданско образование.
Тече е третият етап на друга иновация - използването на т. нар. образователен модел „Едно към едно“. При него всеки учител и всеки ученик разполага с електронно устройство и на базата на този начин на преподаване на практика няма нужда от хартиени учебници. Самите учители и ученици са ползватели, но и самите те се превръщат в създатели на образователни ресурси.
И в момента 16 от 35 паралелки вече работят по този начин.
Чуйте разговора на Александра Илиева.На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..