Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милица Гладнишка - за музиката, изкуството и "Мелофобия"

Милица Гладнишка с Гергана Пейкова в "Радиокафе"
Снимка: Радио София

В предаването „Радиокафе“ гостува титаничната актриса, певица, любимка на милиони слушатели и зрители - Милица Гладнишка, за да разкаже за актуалните си ангажименти и проектите през идващото лято.

Тя притежава богата творческа биография – от завършването на Театралната академия, през уроците по оперно пеене и Майсторския клас по джаз пеене при Милчо Левиев, концерти, театрални спектакли, филмов дублаж, шоу програми и комедийни сериали на малкия екран, автор е и на музика за театър.

Оттук и резонното питане: Има ли нещо в света на изкуството, което да не може да прави, а много би й се искало?

„Разбира се, че има. Аз постоянно откривам неща, които мога и не мога да правя: не мога да работя сама - работя в екип, защото виждам, че възможностите ми са ограничени, а екипът попълва липсващите звена. С танците съм „пълна скръб“, в рисуването също не съм много добре“, искрено признава Милица и допълва:

„Харесва ми това, че благодарение на хората, с които работя се развивам в посоки, за които не съм и мечтала. Когато влязох в НАТФИЗ, нямах никаква представа от куклено изкуство, нямах представа какво значи етюд, представях си как играя комедиите или трагедиите на Шекспир, защото още от малка ги четях и ми бяха любими. Но работата с материал, който да „оживиш“ е нещо наистина изумително“. 

За кукленото изкуство, признава, че е трудно, но безценно, защото открива нови, неподозирани светове.

Освен всичките си артистични образи, Милица Гладнишка е и талантлив преводач от английски език. В разговора ще чуете детските й спомени за празника на българската просвета и култура 24 май, повече за артистичното и семейство, и баба й, на която е кръстена, която рецитира свое стихотворение, посветено на светите братя.

Поглед върху дигиталната епоха, в която живеем и пренасищането на творческите идеи в поп музиката в днешно време:

"В момента всичко е основано на бързото производство, за да има бърза печалба и тя да качва нивата – няма време да се изработи едно парче, както трябва, да почине мисълта, да разработиш идеята, за да видиш каква е реалната музика, трябва да ходиш по клубовете и за щастие, те са пълни. Съжалявам много, че телевизиите не пускат това разнообразие, което се случва в клубовете в София и из цялата страна, публиката не бива да се подценява", категорична е Гладнишка.

В разговора тя сподели още за работата си с тандема Деси Софранова и Мартин Лазаров и ги определи като изключителни хора и добри приятели. Разказа и за първата си работа с Иван Велчев и предстоящата „Мелофобия“, която ще се случи на 22 юни в театър „Сълза и смях“.

„Ще пеете с нас песни, които никога не сте чували. Обещавам го чистосърдечно, без да се хваля“, твърди Милица Гладнишка.

„Музиката я правихме тримата Иван Велчев, Мирослав Иванов и аз“, посочи още тя.

Какво й предстои в бъдеще, за новия й проект „Лисицата, котаракът и Рудолф“, чуйте подробности от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава Желязкова

Недостигът на места за децата в яслена възраст ще се задълбочава

След последното класиране от началото на месец май, в София официално приетите деца са 11 500 деца, от тях 5163 са приети в яслени групи, а 6295 от 3 до 6-годишна възраст са приети в детските градини. Проблем обаче остава фактът, че са кандидатствали общо около 23 600 деца, от които 9700 са останали извън системата.  “Това, което предстои на приетите..

публикувано на 12.05.25 в 13:37

Откриване или смяна на партида за ток, вода или парно в София

Доставчиците на вода, електроенергия и топлоенергия в София са създали и предлагат на клиентите си брошура, в която се описва как може да се смени партидата на съответен потребител.  От днес тя се предлага в центровете за обслужване на клиенти. В "Как да сменя партидата за ток, вода и парно" са посочени специфичните условия за всяка една..

публикувано на 12.05.25 в 12:42

Ясен Ковачев създаде "Ръководство за употреба" на адвоката

Светът на правото е необятен и човек, сблъсквайки се с него, често може да се изгуби в него. Наскоро адвокатът Ясен Ковачев написа статията “Ръководство за употреба“ на адвоката в областта на частното право и гражданския процес , в която развива достъпно, увлекателно и полезно теми от тази сфера. Ясен Ковачев има опит като адвокат около 25..

публикувано на 12.05.25 в 12:34

Седмицата започва със слънце в София

Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..

публикувано на 12.05.25 в 06:35

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00