Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво да очакваме от хижите в планината

Снимка: Радио София

Хижите като част от планинския туризъм – какви са удобства и предизвикателствата? Подробности по темата разказаха Момчил Дамянов – Асоциация "Планини и хора" и Петър Стоянов – председател на Българския планинарски съюз. Той сподели, че от детските му години планината за него е била важна, но оттогава са се променили хората. Те ходят поради мода и поради това, че е здравословно, а не осъзнато.

"Екскеурзионните летувания са били някаква институция, те са били задължителни. Не са стрували нищо", подчерта той и добави:

"В планината тръгват едни хора, които са вече клиенти и консуматори, така са били възпитавани и очакват да намерят там това, на което са свикнали. Търсят си правата без да си задават въпроса дали хижарите са длъжни да им осигуряват такива условия и те очакват да намерят там това, на което са свикнали. Искат едни условия без да си задават въпроса дали наистина там може да има такива и се получава един конфликт".

По думите му хижите са много и различни и се стопанисват по различен начин от това, условията да са лоши, до това да са такива, които да се харесват на туристите. Един от проблемите е собствеността на хижите. Той сподели, че  освен държавните има и частни.

"И последното нещо е, което е на дружеството във Враца, Алпийският дом, точно на прохода "Вратцата" с някаква идея да служи на алпинистите, които се катерят, то беше продадено и замина. Държавата се сети в последния момент, но "мачът беше свирен" и това място не принадлежи вече на туристите и алпинистите", сподели Дамянов.

По темата се включи и председателят на Българския планинарски съюз Петър Стоянов.


"Нашето сдружение е доброволческа организация, една от може би най-активните за последните години. Ние сме възстановили близо 5 хил. км. пешеходни маршрути", отбеляза той. Тяхна е и инициативата за монтиране на камери, като през годините са поставени над 20 камери. Направени са и акции в Централен Балкан.

"За да се случи това, което всички се надяваме да се случи не трябва да седим и да чакаме някой отвън да го направи, а трябва да бъдем по-активни с граждански позиции и да изискваме от отговорните институции да свършат това, което би ни се искало да се свърши", призова Стоянов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 22.05.25: Предизвикателствата пред дигиталната среда, в която растат децата

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..

публикувано на 22.05.25 в 18:10

Приоритетите на Община Долна баня според приетия бюджет

Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727  лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..

публикувано на 22.05.25 в 16:55

С промени в закона може да се стимулира донорството на репродуктивен материал

Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..

публикувано на 22.05.25 в 16:24

Работещите не бива да се притесняват от 50% квота за кадри от трети страни

През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..

публикувано на 22.05.25 в 15:19

Женски народен хор - София с нови участия

Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..

публикувано на 22.05.25 в 15:05

Фаворити от Кан 2025: "Финикийската схема", "Чума", "Ърчин" и "Die my love" с блестящата Дженифър Лорънс

Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..

публикувано на 22.05.25 в 13:35

На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – “Пазител на българския език“

На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата.  Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..

публикувано на 22.05.25 в 12:55