Регионалната инспекция по околната среда и водите – София ще открие изложба „Опазване на дивата природа“ на 5 юни /понеделник/ от 15 часа в Галерия на открито – НДК , кино „Кабана“ в София. Изложбата е посветена на Световния ден на околната среда и е осъществена в партньорство със Столична община, галерия „Сабаи“ и Хешим Морси – орнитолог и автор на част от фотографиите. Темата на Световния ден на околната среда тази година се съсредоточава върху решения за замърсяването с пластмаса в рамките на кампанията #BeatPlasticPollution /#ДаПобедимЗамърсяванетосПластмаса. Подробностите от инж. Ирена Петкова - директор на РИОСВ София и Яна Янева – куратор на изложбата:
"През последните 50 години сме изгубили над 60% от дивите животни на планетата. Идеята е всички 26 фотографии, които са на застрашени видове - слонове, лъвове, птици. Показвайки ги, само с осъзнатостта си и малки жестове, децата да могат да ги видят на живо, не само на снимки.
Снимките показват красотата на различните животински видове в Африка. В следващите две седмици ще има лекция за интервенция по пътя на миграцията на птиците на Хешим Морси. С още двама то фотографите, ще разкаже и за кемпа им в Кения." (Яна Янева)
"Световният ден като инициатива на ООН е от 1974. Изложбата е свързана с тази идея - граници няма, ние сме един общ свят. Всички можем да допринесем и с общите си действия. Целта е да докараме дивата природа по-близо до хората. Информирани, хората заобичват природата и идва естественото им желание да я опазят.
Дивата природа е пряко потърпевша от замърсяването с пластмаса. Всеки може в ежедневието си с малки действия да се опита да ограничи използването на пластмаса. Информационните кампании водят до реални ползи и действия. Трябва промени начина на мислене. И да се акцентира на финансовия аспект на употребата на пластмаса." (инж. Ирена Петкова)
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..