Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Академичното гребане - приоритет на родителите

Теодор Андреев и Александър Николов
Снимка: Радио София

Теодор Андреев - помощник треньор и Александър Николов - състезател от Гребен клуб "Електрон" разказаха за своите успехи и предизвикателства, както и какви качества развива този спорт у тийнейджърите и децата.
Гребен клуб "Електрон" е създаден през 1995 година като спортен клуб към Техникума по микропроцесорна техника в град Правец. Треньори през годините са били редица изявени имена. По думите на Андреев в момента има между 25 и 30 обучаващи се, като половината от тях са от Спортното училище.

"Идеята, поради която идват е, че на родителите им харесва този спорт. Една част от децата, които идват пробват и решават, че не им харесва", коментира  Теодор Андреев - помощник треньор в клуба.

Той посочи, че в САЩ има възможност за пълна спортна  стипендия и много младежи избират гребането имаенно заради това. Във Великобритания и Америка това е един от най-уважаважите спортове.

Александър Николв става втори на Европейското първенство по гребане в Бриф, Франция преди две седмици. Той едва на 18 години и сега започва своята кариера. Насочил се е към НСА, където ще продължи да тренира и учи този спорт.

Николов сподели, че не е бил насочен от своите родители, но винаги е имал тяхната подкрепа.

"Спортът "Гребане" е изключително комплексен и развива цялата мускулатура по тялото. На второ място спортът развива отборните качества, работата в екип и синхрон", споделиха гребците.

Александър Николов отбеляза, че му предстои международна регата в Словения.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Второто издание на програмата Екоускорител

Екоускорител е: ·   Младежки образователен формат за развитие на предприемаческо мислене и умения; ·   Лаборатория за иновативни идеи за решаване на глобалните и локални екологични проблеми; ·   Място, на което младите хора, които се вълнуват от състоянието на природата, могат да срещнат хора с подобни интереси и заедно да..

публикувано на 26.09.23 в 19:33

Нагласата на българите за годишните профилактични прегледи

На 26 септември 2023 г., вторник, от 11.00 часа, ще се състои пресконференция нa Фондация "Хъб Фор Хелт". На нея ще бъде предоставено социологическо проучване "За нагласите на българите към годишните профилактични прегледи", кампанията "Здравето си ти", както и безплатната версия на дигитално решение за общопрактикуващите лекари и техните..

публикувано на 26.09.23 в 18:40

Какви са предизвикателствата пред фармацевтите

25 септември е Световен ден на фармацевтите, който премина под мотото "Магистър-фармацевтите укрепваме здравната система". Какви са предизвикателствата пред тази професия, интересът към нея и трудностите, с които практикуващите я се сблъскват? Подробности разказа магистър-фармацевтът Венелин Сапунаров, представител на Регионалната фармацевтична..

публикувано на 26.09.23 в 17:03

Мартин Матеев направи помощник за електронно управление на бизнеса

Български стартъп създаде първата облачна услуга за управление на счетоводство и финанси. Тя дава възможност за използване на иновативен модул за автоматично разчитане на фактури, базиран на изкуствен интелект, дистанционна електронна идентификация и цифрово подписване с квалифицирани подписи и отворено банкиране.  Зад проекта стои..

публикувано на 26.09.23 в 16:45

Клипа към новата си песен "Самовила" DIA снима на фестивала в Жеравна

В предаването „Добър вече,, София“ бе гост певицата DIA, за да представи своята най-нова песен "Самовила“ . Освен, че разказа за песента, разговорът се завъртя  и около фолклорните мотиви в съвременната българска музика. “Тази песен я имам за дете, тя е много магична - както видеоклипът, така и самата история - легендата за самовилите“,..

публикувано на 26.09.23 в 15:58
Христина Каспарян

Имате ли "грамотност за бъдещето"?

Какво е грамотност за бъдещето ( Futures Literacy ) и има ли връзка тя с футурологията? Според ЮНЕСКО това е ключова способност да разбираме и използваме ролята на бъдещето в това, което правим в момента, разясни пред БНР-Радио София Христина Каспарян е ръководител екип Enterprise Europe Network към Българска стопанска камара – съюз..

публикувано на 26.09.23 в 15:56

Ден на отворените врати в Катедра "Японистика" под мотото "Силата на знанието"

По случай 135 години от основаването на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Европейския ден на езиците (26 септември), тази вечер от 18:00 - 21:00 ч. ще има ден на отворените врати в Катедра "Японистика"  под мотото „Силата на знанието“. Хората, които се интересуват от специалността и културата на Страната на изгряващото слънце,..

публикувано на 26.09.23 в 14:41