Експерти от Националната мрежа за децата (НМД) са изготвили 12-ото издание на мониторинговия доклад „Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?”.
Документът показва до каква степен държавата и нейните политици се грижат за благосъстоянието на децата – обясни пред БНР-Радио София Пламена Николова, директор "Политики за децата" към НМД:
„Докладът е базиран на Конвенцията на правата на детето и показва колко добре живеят децата в България, доколко държавата полага усилия те да живеят добре.“
Проследяват се политиките в 8 области – благосъстояние и детска бедност, образование, здравеопазване, семейна среда и алтернативни грижи, ранно детско развитие, насилие над деца, детско правосъдие, спорт и култура, както и детско участие. Експертното проучване се базира на информацията, предоставена от над 25 национални и местни институции, включително министерства. Независимият мониторинг включва анализа и оценките на 30 автори и 7 външни оценители от международни и национални институции и организации. Специално място в доклада има мнението на деца и младежи, както и на хората, чиято роля е да ги подкрепят – родители, учители, здравни и социални работници и др.
Среден 3,33 е общата оценка за работата на държавата и институциите през 2022 г.
„Оценката през всичките 12 години не е била по-висока от среден. Вървяхме през годините от най-ниската - мисля, че беше 2,90 до абсолютно чиста тройка през 2021-ва, когато оценявахме десетилетието. Ако беше ученик пред нас, ние нямаше да мислим много хубави неща за него. За съжаление държавата ни през последните години, в които ние оценяваме, не е положила особени усилия в политиките с деца“, допълни Николова.
Тя обаче изтъкна, че след период на относително стабилно еднотипно управление в последните 2 години – макар и парадоксално – с правителствената криза се появиха и нови идеи, нови политици. Потърсиха се нови теми (в някои случаи – забравени), които буквално бяха разрешени на законодателно ниво.
„Имаше добри примери за промени в областта на благосъстоянието, семейните помощи, данъчните облекчения за млади семейства и отпадането на таксите за детски градини. В същото време започна да се говори за необходимостта от голяма за реформа в раните грижи в яслите и детските градини, нещо, което никога не е било тема досега. Вече има политици, които се интересуват истински от темите за децата, образоват се по тях - засега може би повече в законодателната власт, но се надяваме скоро да видим и в изпълнителната. И всъщност на това се дължи и малко по-високата оценка.“
Чуйте разговора на Елена Пъневска.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..