Фестивалът „Джаз на Деветашкото плато“ достигна своето девето издание, подходящо да се проведе като юбилейно.
Тази година той ще се проведе от 30 юни до 2 юли край село Кърпачево.
За първата вечер е предвиден джем сешън с акустичната формация „The Social Callers“ и гост Кристиян Желев, а преди това с изпълнения, обединени под наименованието „Джазът пее на български“ с текстове на поетесата Мария Донева.
В основния фестивален ден – 1 юли, освен Дулай морнинг, участници и публика ще имат доста приятни изживявания, включително уъркшоп по джаз импровизация и по вокално изпълнение с пианистът и диригент на Биг бенда на БНР Антони Дончев и Марина Господинова, диксиленд-шествие и джем сешън.
В програмата от 19 ч. ще пеят Милица Гладнишка, Николай Воденичаров-Никеца, Петър Терзиев, Иван Велчев и други заедно с куп известни инструменталисти, сред които Росен Захариев-Роко, Георги Корназов, проф. Владимир Радулов, Милен Кукошаров, който наскоро взе и награда „Аскеер“ за театрална музика.
На 2 юли от 11 ч. е проектът „Джаз за деца“ на Венци Благоев.
„Това е един фестивал за джаз, който е много неконвенционален с това, че е изключително див по негов си начин, музиката се случва изцяло на открито в двора на старо училище и на специално построена сцена до пещера, която се казва „Гарваница“, близо до село Горско Сливово.
Майсторските класове на Марина Господинова и Антони Дончев, ще се провеждат в Старата мелница - сграда, която е носител на специалната награда на Камарата на архитектите в България за тази година и беше част от българското архитектурно биенале във Венеция“, казаха пред БНР-Радио София организаторите Петър Терзиев и Делян Иванов (▼).
Преди 7 години Ива Таралежкова (майка на Петър Терзиев) и Венци Благоев решават да проведат джаз вечер, но оттогава досега атмосферата и музикалната магия са привлекли толкова участници и събития, че фестивалът вече е тридневен.
Делян Иванов подчерта, че регионът има изключително красива природа и забележителности, автентични кътчета и дух.
Чуйте разговора на Лили Големинова.През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..