Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откачалки в най-добрия смисъл

3
Калина Спасова и Йоанн Стоев
Снимка: радио София

„Изпитът“, нов YouTube реалити формат на НАТФИЗ ни превежда през митичния процес по приемане на нови студенти в най-креативния университет в България и разкрива какво се случва зад кулисите – интервю с двамата водещи на предаването, Калина Спасова и Йоанн Стоев:

"Казвам се Калина Спасова, от Хасково съм и съм на 23. Уча филмов и телевизионен монтаж и съм последна година в НАТФИЗ. Паралелно с ученето, работя по специалността си в киноцентър Бояна. В процеса сме 80-90 човека. Разбрах, че говоря меко.

Казвам се Йоанн Стоев, от София и съм на 22 г. През 2019 завърших Френската гимназия в София и същата година кандидатствах и ме приеха в НАТФИЗ. Първата ми специалност беше “Фотография”, а в края на първата година се профилирах “Филмов и телевизионен дизайн”. От една година съм председател на Студентски съвет към академията. Няма специалност "водещ", но има "публична реч". Разбрах, че говоря бързо.

Идеята е на нашия ректор, проф.Семерджиев. Това е най-любимият ми проект, сплоти ни всички. Всичко се получава по-лесно, първокурсниците ни помагаха на дипломните проекти. (Йоанн)

Получаваме доста негативни коментари - "как може да мъчим хората, които са на изпит". Много е хубаво да се научим да бъдем търпеливи. За нас бе приоритет да се справят много добре на изпита. Човек трябва да се забавлява. (Калина)

Имаше страшно много гафове, оказа се много по-трудно да бъдем водещи. За всеки епизод отговаря различен режисьор, в постпродукцията имаше голямо табло като криминално. Откачалки в най-добрия смисъл. Избраха ни след 4 кръга. Имаше хора, които ги приеха с чар.

Вече има само един кръг, много е по-леко за всеки кандидат-студент. Бонус са и филмчетата, заснети с приятели, есетата в училище, добрите фотографии. Преподавателите даваха съвети към всеки кандидат, искаха да имат колкото може повече кандидати. Струва си да се преборят, няма да ги изядат (освен водещите).

Епизодите са в постпродукция, трябва да излезат преди кандидат-студентската кампания."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23

Работната седмица завършва със слънце и температура в София около 21°

Днес ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен вятър от западната четвърт, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишават - максималните ще са между 21° и 26°, в София – около 21°; минималните ще са предимно между 4° и 9°, малко по високи в Северозападна България, в София – около 5°. Над планините ще бъде предимно..

публикувано на 29.03.24 в 07:35

Важна ли е грамотността при зрелостниците

На 27 март 2024 година стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадесетокластници под надслов "Животът няма "аУтокорект". Платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадсетотокласници. Под надслов "Животът няма "аУтокорект" на 27 март, 50 дни преди..

публикувано на 28.03.24 в 17:44

Дискусии за ползите и рисковете в използване на интернет технологиите в рамките на CyberCLUB Community Day '24

Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено..

публикувано на 28.03.24 в 17:15

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07
Доц. д-р Анна Пампулова

Музиката на Петко Стайнов, Димитър Ненов и Панчо Владигеров, събира на една сцена студенти и преподаватели

Доцент д-р Анна Пампулова е хореограф, педагог, режисьор и човек на изкуството. Тя е допринесла много за развитието в тази сфера. Нейното гостуване в предаването "Добър вечер, София" за да ни представи пиршество на духа, на което предстои да се насладим съвсем скоро. Ето какво ни разказа: "Става въпрос за стойностен проект, в..

публикувано на 28.03.24 в 16:03

Проф. Кирил Топалов представя своя "Живот по неизбежност"

Тази вечер (28 март 2024 г.) проф. Кирил Топалов ще представи новата си книга „Живот по неизбежност“, в салона на столичното Народно читалище „Възраждане“. Романът е мемоарен, каза пред Радио София проф. Топалов. „Няма елемент на украсяване – всичко е буквално едно към едно. За съжаление, много от тези неща звучат и художествено, и иронично, и..

публикувано на 28.03.24 в 15:38