„Изпитът“, нов YouTube реалити формат на НАТФИЗ ни превежда през митичния процес по приемане на нови студенти в най-креативния университет в България и разкрива какво се случва зад кулисите – интервю с двамата водещи на предаването, Калина Спасова и Йоанн Стоев:
"Казвам се Калина Спасова, от Хасково съм и съм на 23. Уча филмов и телевизионен монтаж и съм последна година в НАТФИЗ. Паралелно с ученето, работя по специалността си в киноцентър Бояна. В процеса сме 80-90 човека. Разбрах, че говоря меко.
Казвам се Йоанн Стоев, от София и съм на 22 г. През 2019 завърших Френската гимназия в София и същата година кандидатствах и ме приеха в НАТФИЗ. Първата ми специалност беше “Фотография”, а в края на първата година се профилирах “Филмов и телевизионен дизайн”. От една година съм председател на Студентски съвет към академията. Няма специалност "водещ", но има "публична реч". Разбрах, че говоря бързо.
Идеята е на нашия ректор, проф.Семерджиев. Това е най-любимият ми проект, сплоти ни всички. Всичко се получава по-лесно, първокурсниците ни помагаха на дипломните проекти. (Йоанн)Получаваме доста негативни коментари - "как може да мъчим хората, които са на изпит". Много е хубаво да се научим да бъдем търпеливи. За нас бе приоритет да се справят много добре на изпита. Човек трябва да се забавлява. (Калина)
Имаше страшно много гафове, оказа се много по-трудно да бъдем водещи. За всеки епизод отговаря различен режисьор, в постпродукцията имаше голямо табло като криминално. Откачалки в най-добрия смисъл. Избраха ни след 4 кръга. Имаше хора, които ги приеха с чар.
Вече има само един кръг, много е по-леко за всеки кандидат-студент. Бонус са и филмчетата, заснети с приятели, есетата в училище, добрите фотографии. Преподавателите даваха съвети към всеки кандидат, искаха да имат колкото може повече кандидати. Струва си да се преборят, няма да ги изядат (освен водещите).
Епизодите са в постпродукция, трябва да излезат преди кандидат-студентската кампания."
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..