„Изпитът“, нов YouTube реалити формат на НАТФИЗ ни превежда през митичния процес по приемане на нови студенти в най-креативния университет в България и разкрива какво се случва зад кулисите – интервю с двамата водещи на предаването, Калина Спасова и Йоанн Стоев:
"Казвам се Калина Спасова, от Хасково съм и съм на 23. Уча филмов и телевизионен монтаж и съм последна година в НАТФИЗ. Паралелно с ученето, работя по специалността си в киноцентър Бояна. В процеса сме 80-90 човека. Разбрах, че говоря меко.
Казвам се Йоанн Стоев, от София и съм на 22 г. През 2019 завърших Френската гимназия в София и същата година кандидатствах и ме приеха в НАТФИЗ. Първата ми специалност беше “Фотография”, а в края на първата година се профилирах “Филмов и телевизионен дизайн”. От една година съм председател на Студентски съвет към академията. Няма специалност "водещ", но има "публична реч". Разбрах, че говоря бързо.
Идеята е на нашия ректор, проф.Семерджиев. Това е най-любимият ми проект, сплоти ни всички. Всичко се получава по-лесно, първокурсниците ни помагаха на дипломните проекти. (Йоанн)Получаваме доста негативни коментари - "как може да мъчим хората, които са на изпит". Много е хубаво да се научим да бъдем търпеливи. За нас бе приоритет да се справят много добре на изпита. Човек трябва да се забавлява. (Калина)
Имаше страшно много гафове, оказа се много по-трудно да бъдем водещи. За всеки епизод отговаря различен режисьор, в постпродукцията имаше голямо табло като криминално. Откачалки в най-добрия смисъл. Избраха ни след 4 кръга. Имаше хора, които ги приеха с чар.
Вече има само един кръг, много е по-леко за всеки кандидат-студент. Бонус са и филмчетата, заснети с приятели, есетата в училище, добрите фотографии. Преподавателите даваха съвети към всеки кандидат, искаха да имат колкото може повече кандидати. Струва си да се преборят, няма да ги изядат (освен водещите).
Епизодите са в постпродукция, трябва да излезат преди кандидат-студентската кампания."
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..