Нова зала в София ще даде възможност на ученици да се учат и да създават видео игри напълно безплатно. Първите кратки въвеждащи курсове на фондация DevHubOne ще се провеждат цяло лято и са подходящи за всеки ученик.
Само четири месеца след финала на тазгодишния Благотворителен #гудгейм стрийм, в който се включи и Радио София, каузата, за която фондонабираха вече е реалност. Залата (115 кв.м.) се намира в гр. София, бизнес сграда Рувекс, на 10 минути от метростанция Бизнес Парк, на ул. „проф. Александър Танев“ 11. Оборудвана е с 16 компютъра, очила за виртуална реалност и два симулатора за работа във VR среда. Всеки ученик, който желае да се учи да създава видео игри и приложения, може да посещава лекциите и събитията напълно безплатно. Може и да получава информация за седмичната програма и да се запише на някой от курсовете на Discord канала на DevHubOne. Присъединете се тук. Повече в интервюто с Васил Анастасов, основател на Фондация DevHubOne:
"Идеята за залата дойде с моите 5 години преподаване. Много от учениците имат голямо желание да се развиват, но нямат техниката. С очилата за виртуална реалност нещата стават още по-скъпи. Ще минат курс, но без самообучение, няма как да се развият. Покрай кампанията, много компании се свързаха с нас, дариха ни се компютри - за залата и за стипендии, предоставиха ни безвъзмездно помещение.
Стриймът беше много вълнуващ, накрая се получи нещо много ценно и добро. Много хора не знаят колко много професии има в правенето на игри - има по нещо за всеки. В началото фокусираме блиц-курсове с базисни познания. Ако има интерес, бихме направили и по-дълъг курс, такъв е предвиден за есента.
С обявяването на първия курс отваряме бланка за записване, местата са ни за 16 човека веднъж на 1-2 седмици. Едната цел е да пресеем хората, които искат да се развиват. Бързите курсове са перфектно начало. Има няколко дългосрочни плана - програмиране, уебдизайн, арт, 3Д моделиране.
Помещението ни позволява да сме отворени 24/7 за желаещи да работят и през нощта да програмират. Всяка следваща стъпка ставам все по-развълнувам. Има мястото, започваме с изграждане на общността, ще даваме качествено съдържание. Общността още не е сплотена, тя трябва да е отворена и учениците да се чувстват приети. Започнах да се занимавам с това на 14 и имаше хора с много години опит, което ме стресира.
Това ще ги отвори и достъпа към бизнеса. В момента щяхме да сме много по-напред, ако по наше време имаше общност. Със сигурност ще продължа да водя курсове в 51-о, където съм започнал самият аз. Минавам и през други и изнасям кратка лекция какво е DevHubOne. СТЕМ има връзка с програмирането, но и с физиката, за да е максимално потапящо цялото преживяване. Училища, насочени към компютърна анимация, арт, 3Д моделиране, могат да се насочат и към нас. Иска ми са да имаме всички ресурси, които да позволят на всеки да намери добавена стойност.
Вече започваме да работим с всеки, който иска да се занимава - елате и опитайте, дори и да не сте сигурни, може и да се запалите."
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..