Младите години на първата родена в София поетеса, Елисавета Багряна, разказани от самата нея пред Блага Димитрова и Йордан Василев цели пет години в средата на 60-те:
Самата Багряна разказва, че къщата им е била на "Раковски", след "Гургулят", с градина чак до празно място към "Фритьоф Нансен". Има над 15 вида рози, които подрязва, а есен - завива. Имат и няколко кошери. Край цялата ограда има вишни, в двора - сливи, круши. На улицата е кално, но има фенер, която се пали всяка вечер. От другата страна - бостани. Лятото - бозаджия, зимата - салепчия. И геврекчия.
По бул.Фердинад има вада, с патици. От "Раковски" до 6-ти септември - бостани. Лозенец е пълен с вишневи градини. Някога е имало лозя, които изсъхват с филоксерата и тогава засаждат вишни. Изчезва традицията гостите да се черпят с вишнево сладко. Живеят със сем. Стаматови.
Багряна помни пл."Славейков" по време на карнавала по Заговезни. Там е новият им дом, на номер 11. "Била съм седемгодишна, когато отидохме издокарани на площада. Имаше електрически глобуси. Помня и първия трамвай, возихме се на това чудно влакче в града до гарата и обратно" - разказва Багряна и си спомня как в 4-и клас прочита подлистника с "Под игото". Има и възможност да се срещне лично с Вазов.
Тя не е далеч и от къщата на Пенчо Славейков, до чиято къща ходи на забавачница. Ходят на църква на Свети Крал, Свети Седмочисленици още е затвор, "Черната джамия". Съученичка ѝ е дъщерята на д-р Кръстев.
Поредното местене на семейството ѝ е от другата страна на "Витошка". Още подробности и гласът ѝ от Златния фонд на БНР - в звуковия файл.
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..