Национално състезание на ученически екипи по първа помощ, организира Българският младежки Червен кръст (БМЧК) на 10 юни в базата в село Лозен.
В състезанието ще участват 100 деца от цялата страна на възраст от 12 до 14 години, разпределени в 25 отбора.
Чрез различни симулативни задания в отделните пунктове ще бъде оценявана подготовката им по първа долекарска помощ, по общи знания за Движението на Червения кръст и Червения полумесец и по други важни и основни за организацията дейности.
Те ще демонстрират готовността и уменията си за реакция при бедствия, аварии и кризи, в т.ч. техники за транспортиране на пострадали и тяхното обгрижване.
„Когато говорим за тема като първа помощ, ние сме свидетели на това, че децата от ранна детска възраст се интересуват. Нашите доброволци го виждат. Ходим в училищата в по-малки класове, в които изнасяме лекции“, каза пред БНР-Радио София Лора Фучеджиева, доброволец и зам.-председател на БМЧК.
Откритите пространства на тренировъчния център на БЧК ще се превърнат в специализирани пунктове, на които състезатели, статисти, съдии и други подготвени специалисти реалистично ще пресъздадат реални ситуации, в които всеки може да попадне, и в които е изключително важно и полезно да бъдем добре подготвени.
Уменията на участниците ще бъдат оценявани от съдийска колегия с главен съдия д-р Десислава Кателиева, председател на Национална асоциация на работещите в спешна медицинска помощ.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..