Деветото издание на "Срещи на младото европейско кино" ще се проведе от 20 до 25 юни. За поредна година събитието е посветено на кинообразованието на младата аудитория от 3 до 19 години, ще предложи безплатни мероприятия за младата публика на три локации в София.
В предаването "Радиокафе" гостува Еви Карагеоргиу (▲), продуцент на фестивала, сценарист и кинообразователен експерт, част от екипа на ARTE Urbana Colective, който организира това важно културно събитие в столицата.
В изминалите досега 8 издания на фестивала са участвали 5997 гости, 40 представени творци, 180 творчески ателиета и прожекции.
Еви Карагергиу сподели, че предизвикателствата през изминалите години са били големи, не само заради самата пандемия, но основно и заради това, че училищата са били затворени.
„Голяма част от нашите инициативи са в училище през цялата учебна година, затова така завършваме учебната година с много интензивна киноседмица“, поясни тя.
Нашата цел е през цялото това време да създаваме контакти, да запознаваме учители и ученици с киното, за да можем в края на учебната година заедно да го съпреживеем в кинозалите“, посочи тя и допълни, че тогава този процес е бил тотално прекъснат, „но се радваме, че сега имаме рекорден брой киноклубове в цяла България".
Част от програмата на фестивала представя добрите практики, постигнати през миналата година. Първото събитие, с което ще започне фестивала на 20 юни ще представи резултати от „Кино в училище“. В него ученици са гледали известни, класически филми и създали са собствени късометражни и те ще бъдат представени на публиката. "По този начин искаме да покажем и колко много умения придобиват децата, благодарение на заниманията си с кино", посочи Еви Карагеоргиу.
Кои са останалите имена, от арт екипа от професионалисти, които стоят зад „Срещи на младото европейско кино“, ще чуете в разговора.
Сред тях е д-р Мая Недялкова, която проведе преди време специално национално проучване на съвременната българска кинопублика – навици, предпочитания и очаквания за новото кино. Събитията, които обхваща фестивалната програма са съобразени и с това нейно изследване.
Но освен това, което биха искали да гледат децата и младите хора, в рамките на фестивала ще има и друго кино – което не забавлява, но задава въпроси, което има много висока художествена стойност и развива умения като критично мислене, дори естетиката в ежедневието ни, която ако я нямаме, не можем да я приложим.
„Киното е един страхотен инструмент да говорим за всичко това и за нещата от живота, които се случват - подчерта продуцентът. - Тази година в програмата имаме филми от Франция, Унгария, Словения, Швеция, Германия, Украйна, които ако не са показани на този фестивал, няма как децата и младежите да достигнат до тях.“
След всяка прожекция ще има уъркшоп или среща с експерт, който да помогне на публиката да вникне по-дълбоко в това, което е видяла.
Еви Карагеоргиу увери, че на фестивала ще има за всекиго по нещо. Акцент в програмата е „Страхът изяжда душата“ на Райне Фаспиндер - филм класика, чиято тематика днес е изключително актуална.
Локациите на фестивала са Гьоте Институт, Френския институт и Чешкия център.
От 20 до 25 юни учениците, техните учители и родители, ще имат напълно безплатен достъп до цялата програма.
Символичната първа копка на железопътния интермодален терминал във Волуяк направи министърът на транспорта Гроздан Караджов. Проектът трябва да заработи с пълен капацитет следващата година, когато, според Караджов, Волуяк ще се превърне в основен логистичен възел. Интермодалният терминал се финансира по Механизма за свързване на Европа, като по..
Днес преди обяд в по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, над североизточните райони с разкъсана облачност. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в източната половина от страната и планините. Почти без валежи ще бъде в..
Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки; ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора; Кадровата политика..
България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..
Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние, от Националната мрежа..
Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..
Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..