Столичната община надгражда системата за разделно събиране на отпадъци за обособяване на "зелени острови" в кварталите.
Първите "зелени острови" за разделно събиране на отпадъци от домакинства като пластмаса, хартия, метал и стъкло, както и хранителни отпадъци в София, са реализирани по пилотен проект в район "Надежда". В резултат на инициативата драстично е намаляло количеството общ смесен отпадък за домакинствата.
Разговор по темата с Десислава Билева – заместник кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване".
Десислава Беилева – заместник кмет по направление „Зелена система, екология и земеползване“.
"Зелените острови" са мярка, която Столичната община предприема по темата за разделно събиране на отпадъците, това е нещо, което е много интересно и смятам, че в него има бъдеще", сподели Билева. Тя обясни, че стартът на "зелените острови" е бил още през 2019 година. Въвеждането им е било много трудно, защото се изисква съгласието на етажната собственост. Проектът е стартирал в кв. Надежда с подкрепата на районния кмет.
"За да получим съгласие да изградим "зелен остров" трябваше да се убедят 300 семейства", разказа тя.
По думите й, той представлява едно ограждение в което има контейнер за всеки тип отпадък, всяко едно домакинство, което се включва, получава безплатен контейнер за изхвърляне на отпадъка и отделен контейнер за хранителен отпадък, както и ключ за този "зелен остров". Идеята е, когато се генерира отпадък, той да бъде изхвърлен именно там, като всеки отключва със своя ключ.
"В началото беше трудно, но хората повярваха и видяха предимствата – първо е чисто, второ, изключително екологично, защото когато хвърляме разделно, ние не замърсяваме нито пластмасата, нито хартията, и тя наистина намира повторно приложение при рециклирането", обясни Билева.
В квартал Надежда с днешна дата има 10 "зелени острова". Район Овча купел последва този пример, там миналата година са изградени още 5 "зелени острова".
В инициативата се включват и кварталите Връбница и Илинден, в които се предвижда да бъдат изградени още 5 "зелени острова".
В 100 процента от столичните училища и детски градини е създадена система за разделно събиране на отпадъците. Изградени са "зелени острови" в два от столичните университети.
Чуйте още подробности по темата от разговора на Елисавета Белеганска, за да разберете кои са следващите стъпки за подобряване на екологията, предвижда Столичната община.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..