Студия "Димитър Еленов" организира второ издание на Летен фестивал "Workshop Димитър Eленов" в София от 26 до 28 юни.
И този път са предвидени различни по вид творчески ателиета, работилници, пърформънси, насочени към деца и тийнейджъри и тяхното включване чрез участие на популярни творци, ученици и колеги на Димитър Еленов.
„Този път „Workshop Димитър Еленов“ се разраства на две локации. От 11 до 13 ч. на сцена „Кабана“ и 17-20 ч на терасата на „Топлоцентрала“, по предварително организиран и обявен график на сцената ще се представят по два уъркшопа. Надявам се догодина да обхванем още сцените и в „Дружба“ и в „Овча купел“, защото културният живот не трябва да бъде само в центъра, разширяването на публиките за нас е от съществено значение. Миналата година на фестивала имаше жестов превод и превод от украински. Тази година тенденцията ще се запази, общуваме и с всички структури, които се грижат за деца на бежанци, съобщи пред БНР-Радио София Розита Еленова, арт директор на фестивала и управител на едноименната фондация.
Преди около година и половина тя, Светлана Янчева и Деляна Хаджиянкова решават да измислят нещо – „тези, които вече сме работещите в сферата на културата, да подаряваме от времето си на децата на възраст между 9-10 и 17-18 години“.
„В това беше силата и мисия на Димитър Еленов - абсолютно безрезервно раздаваше себе си. Ние това искаме да кажем на тийнейджъра сега - в края на учебната година и преди да е започнала ваканцията - да дойде да се срещне с различни артисти като ментори, да види различни стилове на преподаване и на игра – отбеляза Разита Еленова.
Темите на ателиетата на творците:
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...