"Отвъд видимото" и "Търсене на образа" са две изложби, представени от Софийска градска художествена галерия и Галерия-музей "Дечко Узунов", в чест на 100 годишния юбилей от рождението на художника живописец Генко Генов. Наричат го "Огненият Генко Генков", "Неудобният гений", "Българският Ван Гог" или просто "един български гений в живописта".
Къде е голямата сила на Генко Генков и в какво е уникалния му стил като артист – онова с което той може да бъде разпознат?
Повече разказа в предаването "Радиокафе" Красимир Илиев - куратор и уредник в СГХГ .
"Генко не винаги може да бъде разпознат, тъй като той е променял много често, понякога в рамките на много късо време, своя начин на работа, своята техника, своя колорит", каза той и поясни:
"Появяват се картини, които първоначално не можем да възприемем като картини на Генко Генков, независимо, че сме работили дълго време по тази изложба и неговата личност, защото той е наистина необичайно различен, няма такъв друг случай в историята на изобразителното изкуство по отношение на различността".
"Той по необичаен начин съчетава трудно съчетаеми неща в една картина – в едно негово произведение може да има силна експресия и едновременно с това, голяма нежност. Това са несъпоставими на пръв поглед неща, а той ги постига", посочи още кураторът.
"Ние ще показваме всяка седмица по една картина на статив", разкри още той.
По думите му, различността на гениалния художник се обяснява с голямата амплитуда на неговите емоции. В живота той може да бъде много яростен и гневен, както и много мил и добряк. Някои от картините му са разположени в държавни институции
Една от тях "Алея в парка", правена в 1961 година, участвала в изложба, е разположена в Президентството, но публиката няма да може да я види в предстоящата експозиция, поради отказ да бъде предоставена.
"Ще трябва да си купят книгата, която подготвяме за Генко, ако искат да я видят", обясни Красимир Илиев.
Ще бъдат показани около 100 картини в двете галерии, а книгата ще съдържа много повече неща от показаните в изложбата, уточни той.
Експозициите могат да бъдат видени в залите на СГХГ на ул."Гурко" 1 и в Галерия "Дечко Узунов" на бул. "Драган Цанков" 24.
Чуйте още подробности за жанровото разнообразие и разпределението на творбите на двете експозиции озаглавени "Невидимото, отвъд видимото и в търсене на образа" в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Правилното и здравословно хранене при децата са от изключителна важност, предвид нарастващия проблем със затлъстяването от ранна възраст. В изследване, публикувано в медицинското списание Lancet, близо 60% от възрастните и една трета от децата в света ще бъдат с наднормено тегло или затлъстяване до 2050 г., ако правителствата не вземат мерки...
Чуйте целия разговор на Константин Лавсов със зам.- кмета на район “Подуяне” в звуковия файл, както и анкетата на Ана Попова.
65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..
През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..