Забелязва се лек застой на пазара на жилищни имоти в София в сравнение с миналата година. Спадът на сделките донякъде се обяснява с изчакване на купувачите за евентуално понижение на цените. Това обаче едва ли ще се случи, тъй като инвеститорите държат високи стойности при новото строителство, което донякъде е обусловено от поскъпването и на строителните материали с около 30% от времето на високата инфлация. Става дума за цени от 1500 евро на кв. м., и то за имоти, които още нямат разрешение за ползване.
Това коментира пред БНР-Радио София Илиана Рашкова, зам.-председател на Националното сдружение „Брокери на имоти“.
По нейна информация през изминалата година скок в цените е регистриран при панелните жилища и при тях едва ли ще има връщане назад.
В годините на коронавирусната пандемия са поскъпнали имотите и в крайните квартали на София, както и в близките села.
Рашкова допълни, че от много години в бранша се борят да има закон, който да регламентира функцията на брокера - каква да бъде неговата компетенция и квалификация, която трябва и периодично да бъде подновявана и актуализирана.
„Законите се променят, обстоятелствата се променят и един брокер винаги трябва да бъде наясно с новите тенденции. На този етап, докато нямаме закон, се действа на принципа проба-грешка. Практиката ни показва, че основните клиенти на брокерите са или стари клиенти, които са доволни от нашата работа, или са ни препоръчали на нови клиенти. Много рядко и случайно човек се доверява на непознат брокер.“
Чуйте разговора на Катя Василева.
Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки; ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора; Кадровата политика..
България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..
Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние, от Националната мрежа..
Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..
Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..
Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..
Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се приеме, това трябва да бъде заложено в бюджета на Столичната община, коментира общинският съветник..