Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството на хората през очите на изкуствения интелект

Разговор с автора на проекта "Дигитални истории" Георги Караманев за потенциала на изкуствения интелект в изкуството и отвъд него

Георги Караманев
Снимка: Даниел Ненчев

Как би изглеждало стихотворението "Високи, сини планини", ако беше картина? Вероятно не е много трудно да си представим подходящ вариант. Но как би изглеждал невидимият архангел от поезията на Борис Христов? А "вековната злоба на роба" от поемата "Септември" на Гео Милев?

От тези сами по себе си интересни въпроси авторът на интернет проекта "Дигитални истории" Георги Караманев сътворява още по-любопитно питане, което провокира към размисъл върху възможностите на съвременните технологии. А именно – как изкуственият интелект би нарисувал класическите стихове?

Резултатът от журналистическия и творчески експеримент носи на своя автор голямата награда в категорията "Култура и изкуство" от конкурса "Web Report 2023". Всъщност Георги Караманев, който беше специален гост в "Късното шоу" по Радио София, има още три награди от конкурса, организиран от Dir.bg, но в категорията "Технологии и иновации".

"Отдавна обръщам внимание на това как се появиха тези алгоритми, как променят отношението ни към технологиите, отношението помежду ни и отношението към културата и изкуството", коментира той навлизането на изкуствения интелект в ежедневието ни.

Гостът в студиото припомни, че инструменти като ChatGPT и MidJourney далеч не са първите срещи на повечето хора с "умните" алгоритми, които вече години наред формират фийда ни в социалните мрежи. "И ни доведоха дотук, докъдето сме – озлобяването, персонализираната информация, "балоните" на филтрите… Ако не вземем някакви мерки, нещата ще се задълбочат", допълни Георги Караманев.

Той обаче беше категоричен, че не бива да позволяваме да ни обзема страх от изкуствения интелект, а трябва колкото се може по-трезво и масово да дискутираме ролята му в живота ни. Както и активно да изследваме потенциала му и да търсим пътищата, по които да се възползваме от него.

Освен за изкуствен интелект в съдържателния разговор с госта, който е журналист, писател и програмист, стана дума и за актуалните събития в страната ни, необходимостта от по-широко медийно отразяване на вълнуващите процеси в българската софтуерна индустрия, а също и за книгата му за фотографа Йордан Йорданов – Юри "И додето се раждат лъчите". 

Чуйте разговора в звуковия файл.
По публикацията работи: Виктор Чулев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Иванов и част от кориците на посочените заглавия

Препоръчани книги от годината (и от по-преди)

Когато ме помолят да препоръчам книги, го правя персонализирано, съобразно човека, но написаното от Иво Иванов е универсално, няма читател, на когото да не му хареса, защото той е писател с голямо сърце и душа. (Той е автор на книги като "Кривата на щастието", "Отвъд играта", "Хроника на болката", издадени в предишни години, номиниран за..

публикувано на 25.12.24 в 17:33

Симеон Матев: Ще вали още до Стефановден, но за дебел сняг отидете в планините

След топлата 2023-а, изпращаме още по-топлата година. 2024-та бележи рекорд в това отношение за последните 170 години, откогато се извършват регулярни измервания, отбеляза пред БНР-Радио София Симеон Матев - климатолог и главен асистент, доктор в катедрата "Климатология, хидрология и геоморфология" към Геологогеографския факултет на Софийския..

публикувано на 25.12.24 в 15:55
Коледарите днес ще съберат още средства за ремонта Снимка: ФБ/НЧ

С дейност и инициативи читалището в Нови хан набира средства за ремонт

Празнични концерти, школи по народни танци и чужди езици, певчески групи и богата библиотека – това е само част от културната дейност на богатата Народно читалище "Иван Вазов"-1928 в село Нови хан. Една от основните функции и задачи на читалището е съхраняването на местните обичаи и традиции, разказа пред БНР-Радио София Румяна Стоева, секретар на..

публикувано на 25.12.24 в 15:10

"Тиха нощ, свята нощ" с нов превод на български от цигуларката Деворина Гамалова

ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..

публикувано на 25.12.24 в 14:59

От какъв подарък се нуждае София?

Какво по празниците пожелават столичани на града, в който живеят?  Какъв подарък биха подарили на София? Едни предлагат някакво събитие, което да сплоти хората – с много светлини и музика,  други – спокойствие и повече усмивки, трети – улично осветление, по-редовен градски транспорт, детска площадка с люлки в центъра… В анкетата си..

публикувано на 25.12.24 в 14:25

Софийското колоездачно общество изпраща успешна 2024 г.

Динамична, но и успешна за софийското колоездачно общество е отминаващата 2024 г. Така я определи пред Радио София Иво Делин от сдружение "Велоеволюция" и добави, че годината е била наситена с много събития за велосипедистите в София и около нея. Годината е добра и по отношение на новите промени за колоездачите в столицата, реализирани от Столичната..

публикувано на 25.12.24 в 13:21
Снимка: Личен архив на Марио Джунински

Българинът от семейството на ФК "Ливърпул"

По Коледа в Ливърпул е с около 10 градуса по-топло, отколкото в Рим, но хората са в празнично настроение. Утре, 26 декември е т.нар. Боксинг дей (Boxing Day) в който се отварят подаръците. Но мнозина го очакват и с традиционния за Великобритания мач във Висшата футболна лига. Това предаде от Англия българинът Марио Джунински. От фен на..

публикувано на 25.12.24 в 12:57