Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Зайченцето бяло" като симфонична фантазия представя композитиорът Пламен Цветанов

Снимка: Радио София

Вероятно всеки познава класическата детска песен на Петър Ступел и Леда Милева "Зайченцето бяло". Едва ли обаче сте я чували изсвирена от цяла филхармония в три части. Точно с тази композиция се заема композиторът и пианист Пламен Цевтанов. Поводът е 100-годишнината от рождението на създателя на една от най-емблематичните детски песни.

"Той е авторът на "Зайченцето бяло", което пише 1946 година точно в БНР, заедно с Леда Милева. Много е интересна случката. Буквално на салфетка се нахвърля самата идея. Той много я харесва и пише музиката", разказва Пламен Цветанов историята за написването на легендарната песничка. Той добавя, че е избрал да преработи именно нея, за да направи паралел между филмовата музика, каквато Петър Ступел и самият Пламен Цветанов създават и детската музика.

Пламен Цветанов е един от най-талантливите и успешни млади български композитори и пианисти. Започва да композира в много ранна възраст и вече зад гърба си има богата творческа биография. Автор е на музиката за 18 анимационни филма, два игрални филма, за мюзикъл и за повече от 20 театрални постановки представяни на световни сцени. Скоро издаде и първия от поредица компактдискове със своя филмова и театрална музика. 

Премиерата на неговата симфонична фантазия "Зайченцето бяло" ще бъде на 25 юни, като част от фестивала Софийски музикални седмици, а предпремиерата - на концерта "Новото поколение" на 23 юни на Русенска филхармония. И в двата случая произведението ще изпълнят Русенската филхармония и Маестро Димитър Косев, заедно с композитора Пламен Цветанов, който ще изпълни quasi solo на рояла.

"Заложил съм си едни своеобразен капан, защото съм написал една доста трудна партия за пианото, но аз съм пианист, естествено е, че ще му отдам значение, както и във всички мои творби за оркестър винаги има и пиано", споделя Пламен Цветанов.

На 19 юни във Военния клуб ще се състои представянето на луксозното издание на нотните щимове към симфоничната фантазия "Зайченцето бяло".

Повече за произведението и неговото представяне чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03