Как се промениха тенденциите в строителството през годините? Какъв е ръстът при стойността на жилищното строителство от гледна точка на цени на материали и труд? Има ли към момента проблеми с доставките на строителни материали, успокоиха ли се цените? Има ли промени в условията на банките за кредитиране на строителството на жилищни проекти? Подробности по темата разказа инж. Георги Шопов, председател на Управителния съвет на Националната асоциация на строителните предприемачи.
По думите му Общият устройствен план е най-важният закон в сферата на строителството в града, тъй като той показва къде и какво може да се строи на територията на даден град.
"Това е общественият договор между хората. Един пример ще дам: на хората от Враждебна не им е приятно, че има летище до тях, понеже е шумно, но градът трябва да има летище. Тоест, всеки има плюсове и минуси и трябва да ги приема. В нашето нелиберално общество политиците подвеждат хората, че трябва да търсят само плюсовете и когато има даден минус от дадено обществено решение започват протести", сподели инж. Георги Шопов и добави:
"Жилищното строителство е функция на потребностите на хората. Това е стока, която е от първа необходимост, защото човек ако не живее на улицата ползва апартамент, който или го е купил, или е под наем. В зависимост от възможностите на хората и техните потребности, проектанти и строители ги изпълняват".
Той поясни, че през 90-те години строителството е било некачествено, тъй като е имало много малка парична маса и капитал. В момента не е така, тъй като има по-големи капиталови натрупвания и изискванията са по-високи. Наблюдава се обаче една друга тенденция - към намаляване на площите.
"Много се дразня, когато брокери говорят, че след ковида са започнали да се търсят 4-5 стайни апартаменти с кабинети. Това не е така. Всеки би си купил 5-стаен апартамент въпреки ковида, ако има финансовата възможност. Гражданите нямат тази финансова възможност и те един 80 квадрата тристаен апартамент го изплащат цял живот, 20-30 години", отбеляза инж. Шопов.
Той посочи, че коефициентът на покупвателна способност в момента е като преди 1989 година, но тенденцията е той да се понижава и жилищата да стават все по-недостъпни, както е в Западна Европа, където в момента е 6 пъти по-трудно човек да си купи жилище, отколкото тук.
"Жилищата в големите градове в България са единствената стока, която в уславията на пазарна икономика 30 години търсенето е по-голямо от предлагането. И ние питаме защо не можем да предложим на обществото толкова жилища, колкото му е необходимо и цените да се нормализират. Защото няма регулирани терени, няма и инфраструктура", каза инж. Шопов.
Относно доставките на строителни материали той отбеляза, че никога не е имало проблем, нито през време на ковид, нито заради войната, нито в началото на инфлационните процеси. Проблемът е в цените, които са се повишили доста. Той увери, че всички сгради в България, които са построени след 1982 година са осигурени против земетресения и издържат на висока степен земетръс. Сериозна опасност има при старите сгради, но и там има решение - може да се направи проект за тяхното усилване според сега действащите норми.
По темата се включи и Ирина Мутафчийска – член на Съюза на урбанистите в България.
"Едно от важните неща, които тя казва, наред с много други е, че София от пространствена гледна точка би следвало да се стреми да бъде компактен град. Защото разстилането на града изисква изключително много публични ресурси и невинаги това е добро за икономическите субекти, които оперират, както и за гражданите", отбеляза Мутафчийска. Тя посочи, че има доста неусвоени терени, както и много жилища, които не са в оборот.
"Моето мнение е, че устройственото планиране е толкова дълбоко вкоренено в нашата практика, че ми се струва нереално да си мислим, че бихме могли да го прекъснем напълно. Тоест, трябва да измислим нещо много по-добро и работещо от онова, което в момента съществува", каза тя и добави, че гражданите и бизнесът трябва да допринесат за вярното слагане на стратегическите приоритети.
По въпроса дали да бъде обособено място, където да бъдат изградени небостъргачи тя каза:
"Ние в отговор на каква нужда правим това?"
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 8 ноември групата So Called Crew празнува 13 години с концерт, билетите за който вече са разпродадени. “Имах идея да направя албум с много MC-та на мои бийтове и си бях измислил това име So Called Crew. Бях на 17-18 години. Бях се запознал със Жлъч и други хора и направихме албум, който пуснахме 2012 г. Името си остана, продължихме като група,..
На 9 ноември, от 10.00 часа, Националната спортна академия ще бъде домакин на деветото издание на благотворителния футболен турнир за дами любителки, който за пореден път се подкрепя фондация "Злато". Целта е да бъде подпомогнато лечението и грижата за деца с онкологични заболявания. От години фондацията работи в подкрепа на деца със..
В 13.30 ч. кметът Васил Терзиев и директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков ще направят проверка за готовността за зимно почистване, съобщиха от Столичната община. Ще се проверява за наличие на специализирана техника и реагенти за извършване на обработки. Проверката ще се извърши в кв. “Княжево“ на ул. “Евлия Челеби“ 55.
Екипът на София е обществена организация, която работи дългосрочно за постигане на по-добра жизнена среда чрез експертен подход в местното управление и активно развитие на местните общности и техния диалог с институциите. В момента работят с граждански групи в София, за изграждане на пространства за граждански диалог и намиране на решения по теми..
От края на октомври заработи нов паркинг P3 на летище София . Съвсем скоро ще бъде достъпен и новият икономичен паркинг P4, разположен на малко по-голямо разстояние от терминала. По този начин на разположение на пътуващите ще има четири паркинга: P3 – стандартен паркинг; P4 – икономичен паркинг, подходящ за по-дълъг престой; P5 – паркинг за..
“Банско филм фест“ за 23-ти път ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки с Международния фестивал на планинарското и приключенско кино, който се провежда по традиция в планинския ни курорт. Тази година ще бъдат представени 75 филма от 39 държави, като всички те са премиерни, а за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери,..
През днешния ден ще бъде слънчево. Преди обяд на отделни места в равнинната част от страната ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, по-високи по Черноморието, в София - около минус 3°...