За поредното софийско издание на webit ни разказва основателят му, д-р Пламен Русев:
„Първото събитие е от 2008, идеята е от година по-рано. Исках да променим начина, по който светът се отнасяше към нас, да не сме винаги „най-бедната и корумпираната“. Когато държавата не ти помага, поне да не ти пречи. По онова време дигиталните предприемачи не бяхме много. Кога, ако не сега и кой, ако не ние. Започнахме като концепция за привличане на възможности.
Да се търсят таланти, които да правят развойни центрове в София. Бързо станаха 5-7 хиляди. Винаги тук е имало webit. Всичко е резултат на здрава работа. Винаги сме разчитали на себе си, но покрай нас също винаги е имало хора, които са ни помагали. Доверието прави нещата лесни. Лесно и работа не вървят заедно.
Искаме да направим нещо в повече. Добавяме две неща – основен фокус е ИИ. Той променя в момента живота на всички, хората е добре да бъдат информирани, вместо да се страхуват от него. Поемаме ролята на държавата, когато работим по имиджа на България, когато инвестираме в него, когато привличаме инвеститори. Когато се борим да привличаме световните лидери тук, ние се борим с дъжавата Португалия, която инвестира 11 милиона в това при нулеви инвестиции от нашата държава. Привлекли сме световните лидери в ИИ – предстои ни огромен нов скок, за който никой не е подготвен достатъчно.
Другото ново е глобалния инвестиционен форум, говорим за моделите на финансиране. Възможността е новото правителство да презентира инвестиционни проекти, както и големите фирми. Това е нашият нов подарък към нашата страна. България е на последно място по привличане на инвестиции в Европа. Трябва да има здрав разум, трябва да се задържат и привличат таланти, но това се случва с целенасочена доктрина за привличане на инвестиции. Има ли такава в страната? Няма. Цифрите на инвестициите говорят. Запознаваме инвеститорите с предприемачите и иноваторите. Ако държавата осъзнае, че това е изключителен инструмент, от който да се възползва и да се включи, нещата ще тръгнат. Това върви и с привличане на медийно внимание. Спасяването на човешкия вид е мултитрилионна възможност.“
Новата седмица започва с нови събеседници във "Форум“ – комуникаторът Гергана Костадинова и продуцентът Димитър Кръчмаров. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Разкол в управлението на столицата. "Спаси София“ се раздели с партньорите си от ПП-ДБ. Равносметката. - Антисистемните партии в парламента - Първите..
Един концерт, изпълнен с красота, оцветява афиша на София в началото на тази седмица. Той събира на сцената на може би най-красивата и аристократична зала в София четири дами, които обещават да обсипят публиката със светлина и любов, с богата сценография и специални, великолепни костюми според епохата. А музикалните параметри се простират от..
На 30 април изтича крайният срок за подаване на данъчните декларации за доходите на физическите лица, получени през 2024 година. Това е и срокът за доброволно плащане на пълния размер на 10-процентния налог. Все по-активно търсене на информация как да декларират доходи, получени от упражняването на т.нар. „свободни професии или занаяти“ и..
Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..
През май предстои премиерата на новата книга на проф. Асена Сербезова "Отвъд диагнозата". Проф. Асена Сербезова е с над 20-годишен опит в лекарствения сектор, заемайки различни позиции. Професор е във Факултета по обществено здраве на МУ-София. Била е изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата към Министерството на..
Театърът и изкуството лекуват, дават крила и надежда на децата. Тази вечер е поредната премиера на филмът-кауза “Артисти за деца” в кино “Одеон”. Документалният филм и отразява една инициатива, която започва много отдавна, преди 20 години и продължава 15 години. “Когато едни млади артисти, които аз водех, попаднахме в с. Широка Лъка. Там се..