Политологът и чест коментатор по БНР д-р Светлин Тачев ще представи новата си книга „Новият преход. Как протестите променят демокрацията“ на 21 юни в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Пред Радио София Тачев изтъкна, че в книгата се проследява един процес, започнал през 2013 година.
„Аз на практика наблюдавам генезиса на този процес. Той не спира оттогава. Когато започнах да пиша дисертацията си, тогава като че ли не можеше да се говори толкова много за криза на демокрацията. Не става дума за преход като през 1989 г. - не говорим за нови институции, нова форма на управление, а по-скоро за качество на демокрацията, за това как тя се трансформира, казано с други думи – „демократизиране на демокрацията“, тоест разширяването ѝ в диапазон, в който все повече граждани могат да участват във вземането на политически решения.“
Гледището на автора, представено в книгата е, че кризата на демокрацията е всъщност една позитивна възможност за демократична форма, в която хората ще могат да участват повече в политическия процес.
„Разбира се, базирал съм се на изследвания, включително на статистически данни, които показват, че въпреки всичко, въпреки кризата, недоверието в институциите и партиите, отлива на партийно и синдикално членство, на представителността - все по-малкото представяне на хора в Народното събрание – гражданите, включително и в България, не спират да вярват в демокрацията като форма на управление. Тоест те са недоволни от начина, по който тя функционира, но не и от самата система сама по себе си.“
Според фактите, през последните 10 години са се увеличили опитите за местни референдуми в България. Тачев определя протестите от 2013 г. като „лабораторията за политически идеи“.
„Във всеки един такъв период на недоволство, в който може да изглежда, че системата е поставена под някаква опасност, всъщност се формират много нови идеи, които дават тласък“, изтъкна политологът.
Той даде за пример протестите на еколозите. По думите му те постигат целите си, просто защото се концентрират в определени тези, в определени проблеми. Засягат ги пряко, те са достатъчно добре запознати, за да знаят какво да изискват.
Недоволството държи под напрежение властта. Тогава и тя до някаква степен се съобразява с настроенията на хората.
„Подобни процеси изглеждат много бавни и тромави, но всъщност има нужда от тях. Тези - през последното десетилетие, показват, че най-вероятно нямаше да стигнем дотук, а може би щяхме да сме много по-зле като общество“, допълни Светлин Тачев.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..
Тази вечер в галерията на Съюза на българските художници се открива изложба, в памет на художничката Татяна Антонова, с графики, принтове, инсталации и други творби, част от които не са излагани пред публика досега. “Моето семейство реши, че е време да се покажат творбите на майка ми, защото тя беше любопитен творец, с доста синкретични творби - в..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали на София по-малко хора са в търговските вериги, малко по-малко автомобили на паркингите виждаме днес, но в никакъв случай магазините не са празни. Една от големите търговски вериги обяви големи..
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл .
Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София, в партньорство с Магистърскапрограма "Преводач-редактор“ на Софийския университет, създават наградата за литературен превод "Виктор Пасков“. Целта е да бъдат отличени текстовете, които показват отлично владеене на българския език във всичките му изразни способности. В конкурса могат да..