Политологът и чест коментатор по БНР д-р Светлин Тачев ще представи новата си книга „Новият преход. Как протестите променят демокрацията“ на 21 юни в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Пред Радио София Тачев изтъкна, че в книгата се проследява един процес, започнал през 2013 година.
„Аз на практика наблюдавам генезиса на този процес. Той не спира оттогава. Когато започнах да пиша дисертацията си, тогава като че ли не можеше да се говори толкова много за криза на демокрацията. Не става дума за преход като през 1989 г. - не говорим за нови институции, нова форма на управление, а по-скоро за качество на демокрацията, за това как тя се трансформира, казано с други думи – „демократизиране на демокрацията“, тоест разширяването ѝ в диапазон, в който все повече граждани могат да участват във вземането на политически решения.“
Гледището на автора, представено в книгата е, че кризата на демокрацията е всъщност една позитивна възможност за демократична форма, в която хората ще могат да участват повече в политическия процес.
„Разбира се, базирал съм се на изследвания, включително на статистически данни, които показват, че въпреки всичко, въпреки кризата, недоверието в институциите и партиите, отлива на партийно и синдикално членство, на представителността - все по-малкото представяне на хора в Народното събрание – гражданите, включително и в България, не спират да вярват в демокрацията като форма на управление. Тоест те са недоволни от начина, по който тя функционира, но не и от самата система сама по себе си.“
Според фактите, през последните 10 години са се увеличили опитите за местни референдуми в България. Тачев определя протестите от 2013 г. като „лабораторията за политически идеи“.
„Във всеки един такъв период на недоволство, в който може да изглежда, че системата е поставена под някаква опасност, всъщност се формират много нови идеи, които дават тласък“, изтъкна политологът.
Той даде за пример протестите на еколозите. По думите му те постигат целите си, просто защото се концентрират в определени тези, в определени проблеми. Засягат ги пряко, те са достатъчно добре запознати, за да знаят какво да изискват.
Недоволството държи под напрежение властта. Тогава и тя до някаква степен се съобразява с настроенията на хората.
„Подобни процеси изглеждат много бавни и тромави, но всъщност има нужда от тях. Тези - през последното десетилетие, показват, че най-вероятно нямаше да стигнем дотук, а може би щяхме да сме много по-зле като общество“, допълни Светлин Тачев.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..