Международният празник на музиката – 21 юни е повод за разговор за неговата история – как и кога е започнало отбелязването му и защо се свързва толкова много с Франция.
Събеседниците Ирина Петреску – Културно аташе на Франция в България и Мария Конакчиева, съдействаща и с превода на разговора.
"Това е празник, който беше лансиран от Жак Ланг, харизматичен министър на културата по времето на Митеран, с идеята да бъде изпълнен 21 юни, характерен с най-дългия ден и най-късата нощ, с присъствие на музиканти от всякакъв тип и от всички градове, които да изпълнят със звук от концерти за малки и големи, квартални оркестри с малки хорове или по-големи, но важното бе, навсякъде, във всеки ъгъл и във всички големи публични пространства да звучи музика", разказва Ирина Петреску.
Успехът на това начинание беше толкова огромен, че през 1985 година, то се пренесе извън границите на Франция, допълни тя. Днес то се провежда във 120 страни по света, каза още тя.
Жак Ланг поставя началото и на други големи събития, сред тях Дните на културното наследство и на музеите. Ако говорим за синтеза и важността на този празник за културата, трябва да кажем, че за министър Ланг тя не беше просто сектор, но той разбираше, че това събитие трябва да бъде с големи размери и да бъде трансферирано във всички пластове на френското общество тогава, отбеляза още Ирина Петреску.
"Има много министри, които са много интересни като личности, но това, което Ланг направи, показа неговото политическо желание и воля, възможността му като организатор. С тези 2 неща, той просто покори света", категорична бе тя.
"Днес празникът се празнува по същото време и във всички градове, дори в селата. Хората излизат и танцуват и свирят – професионални или аматьори и музика звучи до късно вечерта", илюстрира тя.
Как София ще отбележи този международен празник на музиката утре?
"Днес, 20 юни и утре, 21 юни, епицентъра на музикалните събития е площад "Славейков". Във Френския институт ще има 2 различни програми – на 20 юни, главната тема на музиката ще бъдат птиците и техните звуци, защото те са символ на свобода и мир“, поясни Ирина Петреску и увери, че ако някой мине днес през "Славейков" ще се изненада от неговата абсолютна трансформация.
"Благодарение на Ина Кънчева и нашите партньори от Culturama, ние започнахме да "заплитаме" тук този празник", подчерта Петреску.
Тя илюстрира уникалната инсталация – кафез за птички, закрит от пластмасови бутилки.
"Всички, които желаят, могат да влязат да се снимат вътре, а за мен това е много важен символ, че ние човеците и природата сме като в затвор от именно тези отпадъци".
Музикалната програма започва на площад "Славейков" от 19 часа. Ще участват световно известни артисти – "невероятни, уникални и оригинални", по думите на френското културно аташе.
"Те пеят както пеят птиците – Жан Боку и Джони Раз и толкова добре ги имитират, че са превърнали това в тип изкуство, което е уникално", каза още тя.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл, за да разберете какво предстои утре на самия Ден на музиката от 17 часа.
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..