Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 17 до 22 часа в кв. Орландовци

Богата културно-музикална програма предлага "Music Art Tabor"

Стартира проектът Music Art Tabor, който в рамките на няколко месеца ще представи музиканти и артисти от България и Норвегия на арт събития в четири от крайните квартали в София (Факултета, Орландовци, Илиянци и Подуяне) и на пътуващ фестивал в четири малки населени места в България - с. Градец (община Котел), с. Драгиново (община Велинград), с. Долни Цибър (община Лом) и с. Осиковица (община Правец).

Целта е чрез изкуство, култура, спорт и занаяти да се съживят периферните зони в София като се привлекат нови публики, както и да се подобри достъпът до култура на ромските общности в малки населени места в България. През следващите месеци ще бъдат представени различни творчески инициативи и социални събития чрез интерактивни методи и синтез на различни изкуства, спорт и музика.


„Всъщност, продължението на нашата инициатива за децентрализация на културния живот е в основата на този проект и много се радваме, че започна с летящ старт в уникалното за нас място “Факултета“. Там е изключително бедно, но децата бяха просто уникални – всичко се прави за тях в този случай - сподели Ния Пушкарова  пред Радио София. - Имахме уъркшопи, провеждаме уроци по рисуване, по музика, днес ще имаме брейкданс с известни наши танцьори – много богата програма с визуална и дигитална визуализация. Ромската общност винаги е обект на доста големи инсинуации от най-различен характер, но веднъж като сме там и общуваме по един непринуден начин чрез изкуство, без да се натрапваме или да искаме нещо от тях, в случая малко повече даваме, защото смятаме, че това е от особена важност“.

Тя сравни чувството като това - все едно влизаш в друг век и друго пространство, когато се отиде там.
"Аз поощрявам хората да правят такива визити – имат поне 4 читалища, които са много дейни, има изключителна база в едното, с което станахме партньори, има роял, за което много други места могат само да завиждат, разказа тя.

Според думите на Ния Пушкарова, резистенцията идва оттам, че те пазят своята общност от набези на най-различни инициативи и няма такова доверие към тях. 

"Не смятам, че само с едно събитие нещо ще се промени, но мисля, че поставихме едно много добро начало."

За тази вечер в кв. "Орландовци" също е предвидена богата културно-музикална програма, която ще започне в 17 часа и ще продължи до 22:00. Ще има уроци по рисуване с Мариана Танчева, циркови пърформанс изкуства с Мини Арт Фест, които са партньори на събитието, както и много известен музикален пърформанс, който има и елемент на уършоп с различни видове перкусии, разкри Ния Пушкарова. И допълни, че особено децата се чувстват много въодушевени от прекрасния урок на Боян Аврамов, който се занимава с алтернативна музика и перкусии.

„Знаете, че хората откликват на ритъма най-бързо и това беше изключително успешен урок", категорична е тя.

Чуйте още подробности за събитието и вижте програмата тук


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00