Колоездачната обиколка на Франция Tour de France ще стартира в началото на юли т.г. в Биобао.
В предаването „Спортна среща“ ще се излъчат няколко последователни епизода, които целят да запознаят слушателската ни аудитория с нейната история. Увлекателно и с много чувство ще ни разказва журналистът Андрей Демирев.
Tour de France възниква през 1903 година в резултат на остра конкуренция между два френски вестника Le Vélo и L'Auto - две печатни издания, които се борят за увеличаване продажбата на вестниците си. Битката между тях ражда Tour de France.
На 20 ноември 1902 година сред група журналисти от вестник L'Auto за първи път се чува вълшебната дума „tour“. До тогава са се организирали обиколки на Франция само с автомобили, но на никого не е хрумвала подобна щура идея за тур с велосипеди по черни пътища, пригодени за каруци и коне. Така вестник L'Auto с главен редактор Анри Дегранс се превръща в организатор и спонсор на първия тур през 1903 година. Началото му се отлага с 1 месец, тъй като първоначално се записват само 15 желаещи да участват.
Общата дължина на трасето е 2428 км, разделени на 6 чудовищни етапа по 400 и повече километра, плаши кандидатите.
За да привлекат желаещи, организаторите намаляват сумата за записване от 20 на 15 франка и увеличават премиите. В крайна сметка 60 смелчаци се явяват на старта в Париж на 1 юли 1903 година. Първият етап Париж – Лион е от 467 километра.
Колоездачите карат цяла нощ. На следващия ден в 9 часа сутринта, след 17 часа и 45 мин. Морис Гарен финишира първи в Лион. Лидерът е носил зелена лента на ръкава си.
Жълтата фланелка се появява за първи път едва в тура през 1919 година, за да напомни цвета на хартията, на която се издаваше вестник L'Auto.
Последният етап на първия тур е от чудовищните 471 километра от Нант до Париж. От стартиралите 60 завършват само 21 колоездачи. Първи победител в тура е Морис Гарен.
В този епизод ще чуете как издръжливостта на колоездачите е била поставяна на изпитание през тези ранни години.
Историята на най-великата колоездачна обиколка Tour de France чуйте в разказа на Андрей Демирев в звуковия файл.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..