Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред озеленяването в столицата

Снимка: Георги Нейков

Какви са практиките и тенденции в проектирането на зелените градски пространства в столицата? Пред Радио София говориха инж. Тодор Тодоров - проектант в областта на градската инфраструктура и строителен надзор на ключови транспортни проекти, дългогодишен лектор в УАСГ и инж. Мирослава Мерекьова - ландшафтен архитект.

Инж. Тодоров каза:

"Основно успяваме да осигурим по-добро ландшафтно оформяне на транспортната инфраструктура, когато проектираме нови трасета, или се изготвят проекти за разширяване на съществуващи такива. Като добър пример в годините мога да дам изграждането, а преди това съответно и проектирането на участъка на бул. "Никола Вапцаров", заедно с т. нар. "възел на две нива" при Телевизионната кула, където се изгради едно много добре действащо и като транспортно съоръжение кръгово кръстовище".

Той посочи, че в момента има проекти за основни ключови булеварди, като на пример бул. "Филип Кутев", като освен озеленяването задължително вече трябва да се включва и добро оформление на пешеходните пространства, както и на инфраструктурата предназначена за велосипедно движение. Относно шумът и праховото замърсяване инж. Тодоров посочи, че най-голямо значение има начинът на изпълнение на настилките, тъй като голям процент от шумът идва не толкова от самите превозни средства, а от пътните настилки. Той даде като лош пример бул. "Цар Борис Трети", където паважната настилка е предпоставка за генерирането на много шум.

Инж. Тодоров сподели, че ако при изграждане на нови пътни съоръжения се налага премахване на растителност, то се прави подробна оценка на съществуващите дървесни видове, в която е упоменато кои от тях могат да бъдат запазени. Ако тяхното премахване е наложително се прави т. нар. "компенсаторно засаждане".


По темата се включи и ландшафтният архитект инж. Мирослава Мерекьова. По думите й София е една от европейските столици, която има много зелени улици и булеварди. В днешно време обаче, поради нарастването на града расте нуждата от изграждането на нови булеварди, които носят със себе си много надземна и подземна инфраструктура.

"Предизвикателството е, хем да удовлетворим нуждите да преминаваме безпрепятствено с автомобил, като пешеходци да ни е красиво, а в същото време и на дърветата да е добре", сподели тя.

Според думите й едната посока е да се направи реконструкция на съществуващите булеварди, като се подменят дърветата, които са твърде стари с нови видове. В същото време малкото пространство на подземната инфраструктура не позволява на дървото да се развие така, както би се развило в природата.  

"В София е проблем, че все някой елемент на пешеходец, велосипедист или автомобил е ощетен, или едното е за сметка на другото. Може би самите градоустройствени капацитети са такива, че не позволяват това", ката инж. Мерекьова и посочи Виена като добър пример за симбиоза между градска среда, елементи на градския дизайн и растителност.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят започва с мъгла, следобедните часове ще са с повече слънце

Днес преди обяд на места ще бъде мъгливо. Около и след обяд видимостта временно ще се подобри и ще преобладава слънчево време, съобщиха от НИМХ. Ще бъде почти тихо. Максималните температури ще са между 9° и 14°, в районите с по-трайни мъгли – между 4° и 8°, в София - около 8°. В планините ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб и умерен вятър от..

публикувано на 19.12.24 в 07:35

Кокаляне ще има собствена детска градина

Кокаляне ще има собствена детска градина. Първа копка на новата сграда бе направена в присъствието на кметовете на столицата и на район „Панчарево“ Васил Терзиев и Евгения Алексиева, съобщава БГНЕС. Новата сграда за детска градина ще бъде за 4 градински групи, или 100 деца. Инвестицията е 5 846 400 лв. Средствата са осигурени от бюджета на Столичната..

публикувано на 18.12.24 в 18:55

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристига на посещение в България

На 19 декември генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигана посещение в България. На учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин. В рамките на посещението Марк Рюте ще проведе среща с министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на..

публикувано на 18.12.24 в 17:33
Иван Гавалюгов

Община Ботевград отчита реализирането на редица инфраструктурни проекти

На 19 декември ще се проведе и заседанието на Общинския съвет на Ботевград. Голяма част от дневния ред са доклади на кмета Иван Гавалюгов, защото в края на годината е време и за равносметка на постигнатото през 2024 г. от местната власт. Кметът Иван Гавалюгов зачеркна и районирането и разпределението на държавния бюджет към общините . “Силно..

публикувано на 18.12.24 в 17:25

СОС ще разгледа план-сметката по чистотата на Столичната община за 2025 г.

Последно заседание на Столичния общински съвет за тази година предстои през утрешния ден. 86 точки, от които 14 са допълнителни, влизат в дневния ред . И ако повечето са само формално включени, за да бъдат одобрени от общинските съветници и да бъде изпълнена законовата процедура, то някои от включените доклади предполагат противопоставяне на..

публикувано на 18.12.24 в 16:57

Предстои обновяването на педиатричното отделение в МБАЛ Елин Пелин

За петте години откакто съществува инициативата "Светулка“ са реновирани общо десет болнични отделения, последното от които е педиатричното отделение на болницата в Добрич. Днес беше представен поредният проект, чрез който ще бъде извършено цялостно обновяване на детското отделение към УМБАЛ Елин Пелин.  Благодарение на съвместните усилия..

публикувано на 18.12.24 в 16:55

Изплащаме 300 900 лева обезщетения за бавно правосъдие

Допълнителни разходи размер на 300 900 лева по бюджета на Министерството на правосъдието бяха одобрени днес от Министерския съвет. Сумата е предназначена за възстановяване на направените от министерството разходи по изплащане на обезщетения на граждани и юридически лица, пострадали от бавно правосъдие. Това е общият размер на сумата, изплатена за..

публикувано на 18.12.24 в 16:20