Специален гост в предаването „Радиокафе“ бе Хайгашод Агасян - композитор, известен с хитовете, които е създал през годините - сред тях са „Не остарявай любов“, „Хей, приятелю, здравей“ „Добри познати“ и много други. Автор е и на театрална и филмова музика, изпълнител и автор на забавни песни за деца и възрастни.
В началото на годината Хайгашод Агасян навърши 70 години. Повече за богатата му биография, пъстрия творчески път и многобройните му отличия ще чуете в разговора.
„Имам си една стая - музикална, където са пианото, виолата, китари, снимки, спомени... Това е моето спасително островче - разкри той пред БНР-Радио София. - Наградите са относително нещо, но е хубаво един творец от време на време да ги получава. Ама не когато обявят, че става на една олимпийска възраст и - дайте да го наградим. Не! Ако заслужава, наградете го навреме и душата му ще се окрили“.
Наскоро Агасян получи и наградата „Златен век“ на Министерството на културата.
Попитахме: От какво се нуждае най-много един артист?
„Много е важно всеки човек да открие мисията, с която е дошъл на тази земя. Аз съм „целунат“ с музиката и благодаря на родителите ми, че са открили много рано моята музикалност.
Аз също като ходя по конкурси слушам прекрасни, целунати деца от музиката и си заслужава да извървя този път, защото случайно не става нищо – не можеш да чакаш случайно да станеш певец, артист, художник, музикант и го казвам с цялата сериозност – ако имате качества, вложете ги в изкуството, защото е неповторимо, то е нещо, което се дава на единици хора, в този смисъл, аз съм щастлив, че се занимавам с музика - посочи творецът. - Но ако човек се вземе на сериозно и се мисли за велик, той е погубен."
По думите на композитора, с песен и усмивка на уста по-лесно се преодоляват проблемите в живота.
Хайгашод Агасян представи премиерно в ефир своята съвсем нова “Бохемска песен“ като изрази сърдечна благодарност към поета и драматург Стефан Цанев за прекрасния текст на песента. Аранжиментът е на Светослав Лобошки.
"Тя е един отдушник, ирония, самонамигане – „прави се, че не забелязваш“, всички забелязваме нещата около нас, появяват се „болежки всякакви – лумбаго, ишиас…“, сподели той. И уточни, че песента е реализирана и със съдействието на културния фонд на "Музикаутор".
Чуйте целия разговор с Хайгашод Агасян, за да разберете за един от най-щастливите моменти в живота му, случили се именно на сцената, заедно с двама велики съвременни поети. Насладете се на акустичното изпълнение на една от най-известните му песни.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..