Специален гост в предаването „Радиокафе“ бе Хайгашод Агасян - композитор, известен с хитовете, които е създал през годините - сред тях са „Не остарявай любов“, „Хей, приятелю, здравей“ „Добри познати“ и много други. Автор е и на театрална и филмова музика, изпълнител и автор на забавни песни за деца и възрастни.
В началото на годината Хайгашод Агасян навърши 70 години. Повече за богатата му биография, пъстрия творчески път и многобройните му отличия ще чуете в разговора.
„Имам си една стая - музикална, където са пианото, виолата, китари, снимки, спомени... Това е моето спасително островче - разкри той пред БНР-Радио София. - Наградите са относително нещо, но е хубаво един творец от време на време да ги получава. Ама не когато обявят, че става на една олимпийска възраст и - дайте да го наградим. Не! Ако заслужава, наградете го навреме и душата му ще се окрили“.
Наскоро Агасян получи и наградата „Златен век“ на Министерството на културата.
Попитахме: От какво се нуждае най-много един артист?
„Много е важно всеки човек да открие мисията, с която е дошъл на тази земя. Аз съм „целунат“ с музиката и благодаря на родителите ми, че са открили много рано моята музикалност.
Аз също като ходя по конкурси слушам прекрасни, целунати деца от музиката и си заслужава да извървя този път, защото случайно не става нищо – не можеш да чакаш случайно да станеш певец, артист, художник, музикант и го казвам с цялата сериозност – ако имате качества, вложете ги в изкуството, защото е неповторимо, то е нещо, което се дава на единици хора, в този смисъл, аз съм щастлив, че се занимавам с музика - посочи творецът. - Но ако човек се вземе на сериозно и се мисли за велик, той е погубен."
По думите на композитора, с песен и усмивка на уста по-лесно се преодоляват проблемите в живота.
Хайгашод Агасян представи премиерно в ефир своята съвсем нова “Бохемска песен“ като изрази сърдечна благодарност към поета и драматург Стефан Цанев за прекрасния текст на песента. Аранжиментът е на Светослав Лобошки.
"Тя е един отдушник, ирония, самонамигане – „прави се, че не забелязваш“, всички забелязваме нещата около нас, появяват се „болежки всякакви – лумбаго, ишиас…“, сподели той. И уточни, че песента е реализирана и със съдействието на културния фонд на "Музикаутор".
Чуйте целия разговор с Хайгашод Агасян, за да разберете за един от най-щастливите моменти в живота му, случили се именно на сцената, заедно с двама велики съвременни поети. Насладете се на акустичното изпълнение на една от най-известните му песни.
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
"Азбука и история“ е озаглавена изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека. Проф. д-р Казимир Попконстантинов подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..