Има ли тенденция за успокояване и падане на цените на храните, плодовете и зеленчуците?
По темата, която е непреходна и вълнува мнозина, бе разговорът с Владимир Иванов – председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата.
Според него, ако сравним сега цялата потребителска кошница, която се формира от 30 хранителни продукти и всички плодове и зеленчуци характерни за сезона, и всеки от нас поединично закупи по един продукт, общата стойност е 109 лева. В сравнение по това време от миналата година тя е била 101 лева, което е между 7 и 8% разлика на по-високите цени сега.
И всичко това е вследствие на голямото поскъпване, на което станахме свидетели през първите три месеца от годината, каза Иванов.
"Повече от 40 дни насам наблюдаваме "замрял" пазар, особено при основните хранителни продукти "кривите са прави", тоест почти няма изменение при яйца, кашкавал, сирене, масло, дори маслото е точно на стойности от миналата година. Бавно, постоянно намаление се наблюдава и при олиото", посочи още той.
"Като цяло пазарът вече навлезе в пазарно равновесие, като ситуацията е много по-различна от тази в същия период на 2022 година", смята Владимир Иванов.
Той уточни, че цените на сезонните плодове и зеленчуци вероятно се задържат високи поради неприятния климат, както и факта, че лошото време компрометира новата реколта.
"Няма да видим увеличение, но ще има едно задържане на сегашните цени по отношение на кайсиите, черешите и ягодите. При домати и краставици също се наблюдава 7-8 % увеличение, като при краставиците има и дефицит, поради по-малко засятата реколта", увери Иванов.
Той заяви, че през лятото цените ще се задържат на това равнище, няма да има посока нагоре, или надолу. Тенденцията посока нагоре е преодоляна, каза още той.
Чуйте още подробности от разговора на Лъчезар Христов, в звуковия файл.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..