По думите й причините са различни и особено, като се погледне на регионално ниво, но основното е, че има доста раздути бройки в приема в старите селскостопански гимназии, както и в хотелиерството и ресторантьорството. В по-техническите, инженерните специалности и тези, които са свързани с преработващата промишленост има по-малко бройки, а те са реално с най-голям брой заетост в професионалната квалификация.
Славова сподели, че има глад за IT специалисти и затова би могло делът на професионалното образование в този сектор да се увеличи. Тя отбеляза, че подредбата, както и резултатите на областите не зависи от тяхното икономическо развитие. Столицата е на първо място заради високите дялове на учащи и заети с професионална квалификация в ИКТ сектора, а почти отсъстват заети и учащи в селското стопанство. Област Ловеч е на последно място основно заради това, че има много висок дял на тези, които учат хотелиерство и ресторантьорство, а в този сектор там почти няма заети с тези специалности.
"Ние в изследването сме наблегнали много силно това, че трябва през целия процес на обучение да има професионално ориентиране. Да знаят хората в определена специалност какво могат да работят, даже още преди да са се записали да учат за тази специалност", посочи Славова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..
Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..
6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..
Застрахователният сектор е готов за влизане на България в еврозоната отпреди година. Приведени са в съответствие информационните системи и документите. "Имаме вътрешни етични правила и ще защитаваме правата и интересите на потребителите, включително и при преминаването към другата валута", увери пред БНР-Радио София Нина Колчакова ,..
Представлението "Малката Баба Яга" ще има премиера в Младежки театър "Николай Бинев" в навечерието на Деня на детето, на 31 май и 1 юни . Режисьор на постановката е Александър Йорданов. Малката Баба Ята, която е само на 127 години, но все пак е най-малка сред всички останали вещици, които поради това не я допускат в тяхната групичка...
Джаз, млади хора, София, събрани в един фестивал. Със сигурност се получава много интересно събитие. В предаването "Радиокафе" гостува един от неговите създатели - Йордан Владев, за да разкаже откъде тръгва идеята за Младежкия джазфест "София". "През далечната 2018 година беше първото издание на феста. Всичко тръгна от концентрацията на..
Латин джаз ще звучи в залата на Дом на културата "Искър". Изпълнителите ще са Михаил Йосифов - тромпет, Атанас Попов - барабани, Пиеро Епифания - перкусии и със специалното участие на Велека Цанкова - вокал. Ще се включат и учениците от майсторския клас по музика, проведен в началото на тази година в село Смоличано, воден от Мишо,..