Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добавената стойност на добавената реалност

Как новите технологии могат да бъдат използвани креативно в борбата с дезинформацията – разговор с VR артиста Момчил Алексиев

Момчил Алексиев
Снимка: Даниел Ненчев

Truth Detectives ("Детективи в търсене на истината") – така се нарича играта, с чийто прототип международен екип с участието на VR артиста Момчил Алексиев, един от пионерите в областта на виртуалната реалност в България, спечели голямата награда на програмата Media Futures в Хамбург.

В основата на иновативния проект, който обединява достойнствата на настолните игри с възможностите на AR (Augmented Reality) – т. нар. добавена реалност, стои особено актуалният проблем за борбата с дезинформацията в условията на хибридна война. 


За да разкаже за играта, както и за да сподели професионалното си мнение за развитието на новите технологии, специален гост в студиото на "Късното шоу" по Радио София беше именно Момчил Алексиев. 

"Това, което прави виртуалната реалност качествено различно преживяване, е усещането за потопеност. Когато например гледам филм, аз все едно се намирам вътре във филма. Използва се и пространственото възприятие", посочи Алексиев.

Той подчерта колко важна е човешката креативност, ценностна система и отговорност по отношение на това как ще се ползват новите технологични инструменти. "Ние не можем да кажем какво е истина. Но можем да помогнем да се дефинира дискусията за това какво е истина", каза артистът във връзка с играта, която се стреми да стимулира критичното мислене.

И още в разговора за преплитането на технологиите, изкуството и игрите:
  • Какво е особено вълнуващо около новите устройства за виртуална реалност?
  • Къде е пресечната точка между виртуалната реалност и изкуствения интелект?
  • Как се формира стойност в отношенията ни със съвременните технологии, когато говорим за артисти?

Чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Виктор Чулев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даян Русинов и Илона Стоянова

Да си приятел с учениците е въпрос на баланс

След няколко дни ще се честват 145 години от създаването на 117 средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в град Бухово.  Гости в студиото са Даян Русинов – магистър по музика, преподавател и Илона Стоянова – преподавател по история, цивилизация и философия. Включваме по телефона и директора, г-жа Янка Цекова: "Когато човек има желание за..

публикувано на 28.04.24 в 11:59
Лили Големинова

На Цветница с Лили Големинова

Лили Големинова е една от емблемите на Радио София. На имения ѝ ден е само музикален редактор, но и следващата неделя е автори и водещ на неделното Радиокафе: "Много се радвам, че празнувам на този ден. И аз съм кръстена на баба си, една изключителна жена. Много е направила за кариерата на дядо ми, имала е музикални амбиции, но я е оставила заради..

публикувано на 28.04.24 в 10:53
Д-р Иглика Мишкова

На Цветница с Иглика Мишкова

Вторият именик на Цветница, който ни гостува в Радиокафе е етнологът д-р Иглика Мишкова: "Кръстена съм на баба си. Игликата е едно от първите цветя, разбира се - и билка. Ползва се при венци, за лечение, има значението си в културата ни. Първото на Цветница е донасяне на върбовите клонки пред домашната икона и събиране на най-близките хора. На..

публикувано на 28.04.24 в 10:07
Цветанка Йотина

На Цветница с Цветанка Йотина

Цветанка Йотина – Кмет на Община Мирково на имения си ден е първият гост на Радиокафе навръх Цветница: "Обичам си Мирково, всичко, каквото е по силите ми го правя. Кръстена съм на мойта баба, вече имам и внуче, най-малкото, много е хубаво да се въпроизвежда името. Всеки българин трябва да носи вярата в себе си. Вчера в Мирково имаше лазарки. Вчера..

публикувано на 28.04.24 в 09:53

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00