Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателствата на лятото - какво представлява свободното гмуркане?


Гмуркане без водолазна екипировка в басейн, Черно море и Бяло море представя Любомир Стефанов. Той се занимава със свободно гмуркане над 10 години и води курсове за начинаещи от над 5 години.

В предаването "Радиокафе" той разказа подробности за този спорт, за кого е подходящо свободното гмуркане, както и за кого не.

Най-напред Стефанов даде дефиниция какво представлява свободното гмуркане – то е гмуркане със задържане на дишането, или гмуркане на един дъх,  при което не се използва леководолазно оборудване – тежки бутилки и леководолазен апарат.

Най-честото приложение на свободното гмуркане е с любителска цел – разглеждане, снимане под вода и подводен риболов. Практикуван най-често от мъже, то е достъпно за хора в добро здраве и които имат базови плувни умения, поясни той.

Спортното направление на свободното гмуркане е с цел постижения, но не се практикува толкова често.

"Малцина от хората, които се гмуркат на един дъх го правят с цел постижения. Повечето го правят през лятната ваканция, когато посещават по-екзотични дестинации – пътуват, разглеждат, забавляват се, снимат", разкри Стефанов.

Спортното гмуркане се практикува както в море, с цел постигане максимална дълбочина на един дъх, така и в басейн. Една от дисциплините практикувана в басейн се нарича статична апнея, чието наименование идва от гръцки език и означава "задържане на дишането".

"Това е най-мързеливата известна спортна дисциплина, защото човекът просто лежи на повърхността на водата и не диша като целта е да издържи възможно най-дълго без дъх", твърди експерта.


Снимка: seanomad-freediving.com

Световният рекорд за мъже в тази дисциплина е 11 мин. и 35 секунди, а за жени – 9 мин. и 2 секунди, съобщи той.

"Динамичната апнея" е другата дисциплина на свободното гмуркане, която се практикува в басейн, с цел покриване на хоризонтална дистанция на един дъх.

"Световният рекорд при мъже с моноплавник (подобен на опашка на кит) e 301 метра на един дъх под вода. Това са 6 дължини", уточни Любомир Стефанов.

"Хората се изморяват да изплуват 6 дължини без да спират дишайки, а световния рекордьор в тази дисциплина го прави на един дъх, с моно плавник", направи съпоставка той.

Поддисциплините в басейн са динамична апнея с моно плавник, с 2 плавника или без плавници – целта е да се покрие максимална дистанция на един дъх, без значение за колко време, каза още Стефанов.

"Истинското спортно гмуркане се практикува в море, където целта отново е да се постигне максимална дълбочина на един дъх. Там световният рекорд за мъже с моно плавник е  130 метра дълбочина, надолу и обратно. Без плавници – това е най-чистата, най-атлетична дисциплина, а световният рекорд е 102 метра. Световен рекордьор в дисциплината е новозеландецът Уилям Трубич, който до момента е недостижим", разкри Любомир Стефанов.

"Имаме няколко дати за тридневни курсове за начинаещи на Приморско и тъй като голяма част от хората предпочитат гръцкото море на Халкидики, през целия юли месец сме на Никити (средния ръкав на о. Халкидики), на около 400 километра от София“, съобщи той.

По думите му, базовите изисквания към участниците са да са в добро здраве и да имат комфорт във водата.

"Наша задача е, на първо място да покажем как се практикува безопасно подводно гмуркане, тъй като това е занимание, което има своите рискове, ако не знаем какво трябва и какво не трябва да правим", категоричен е Любомир Стефанов.

Чуйте още интересни подробности по темата в разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00