По думите й градът е много стар и още древните траки и римляни са устройвали тържества в чест на плодородието, а традицията за настоящия празник датира от 1896 г., когато е учредено и Първото национално овощарско изложение в страната. Животът на местното население е бил изключително обвързан със земеделието, а през годините са се устройвали различни тържества и конкурси.
"Институтът по земеделие има огромна роля в това. Във всички години преди това той активно работи за разработване и популяризиране на различни сортове овощни дръвчета, като се съсредоточава върху работата изключително с черешовия плод", отбеляза Дюлгерова-Миланова. Тя посочи, че отначало празникът е бил създаден с цел подпомагане на земеделските производители .
"Тук има много големи температурни амплитуди, самият климат е подходящ за отглеждането на овощните дървета и точно затова те добиват една изключителна сладост", допълни тя. Освен художествената линия на празника, важен акцент в събитието е участието на Института по земеделие - Кюстендил, който през целия съботен ден на своя щанд представя над 100 сорта череши, а всяка година се показват 10 специално подбрани сорта, за които специалистите от института разказват подробности на гостите.
Програмата, с която домакините ще посрещнат гостите на града е богата - ще има два големи естрадни концерта, фолклорна програма, кулинарно изложение, а гост-водещ на събитията е Драгомир Драганов.
"Изложението тази година ще продължи от 17:00 ч. днес до 19:30 ч. То е много кратко, разбира се съобразено е с метеорологичните условия и големите горещини, но веднага след него започва и голямото надяждане с череши. Който не е успял да опита от изложението може да се включи и да се състезава, включително и за парична награда, осигурена от Община "Кюстендил", сподели Дюлгерова-Миланова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Двама от култовата група Б.Т.Р. гостуваха в предаването "Добър вечер, София", за да разкажат как протече турнето им из Европа и да съобщят за две предстоящи дати - на юбилейния им концерт “З0 години Б.Т.Р.“ и на премиерата на новата им песен, която вече е факт. За изминалото турне на групата фронтемът на Б.Т.Р Наско разказа, че е минало..
Eксперти, представители на институции и организации от цялата страна участват в Националната младежка конференция „Приобщаващи общества и ролята на младите хора“. Тя се провежда на 31 октомври и 1 ноември 2024 г. в Перник. В рамките на два дни те обсъждат ключови въпроси, свързани с прилагането на Европейската младежка цел №3 „Приобщаващи..
Излезе актуалният календар на официалните празници през 2025 г., пише БГНЕС. Това са официалните празници, които са и неработни дни : 1 януари 2025 – Нова година. 3 март – Ден на Освобождението на България от османско робство. 20 април 2025 – Великден – Възкресение Христово. 1 май – Ден на труда и на международната работническа солидарност. 6..
Удължава се кампанията "Спаси живот в планината", която набира средства за поставянето на автоматични дефибрилатори в 20 високопланински хижи в страната. Целта е да бъдат осигурени животоспасяващи уреди в едни от най-посещаваните хижи в Пирин, Рила, Стара планина, Витоша и Родопите. До момента 10 планински хижи вече са снабдени с автоматични..
Преди да се промени изцяло избирателната система у нас, е необходима промяна на много закони, коментира пред Радио София политическият анализатор Тончо Краевски. По думите му, в момента в България има регистрирани над 100 политически партии. „Няма нищо по-елементарно, надали има някъде толкова лесен режим на създаване на политически партии,..
Денят на народните будители беше отбелязан в новостроящия се православен храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в столичния район "Люлин". Ученици от всички училища на района представиха галерия на открито с портрети и мисли на бележити български будители и есета на тема "Народните будители - вечни и святи". Инициативата е част от кампанията..
Моралът, истината, доброто и красотата в идеалния вариант са синоними, казва медийният експерт и културолог доц. Георги Лозанов, преподавател във ФЖМК и бивш председател на СЕМ. “Истината е, че аз имам малко сложно отношение към идеята за будителството , защото тя предполага, че е останало още от Османския период, че народът е заспал и идват някакви..