Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

27 юни, 18 часа в Парк "Герена"

"Малките подуенски музиканти" ще ни зарадват с концерт

Борис Самаринов е секретар на Народно читалище "Васил Левски 1928". Той бе събеседник в предаването "Радиокафе" за да разкаже за предстоящия концерт на "Малките подуенски музиканти".

"Проектът "Подуенските музиканти" е подкрепен от НФ "Култура" и чрез него в продължение на 9 месеца обучавахме деца да свирят на различни инструменти – клавишни, цигулка, ударни, китара, включително и пеене. Те работиха заедно със своите преподаватели напълно безплатно, а сега дойде моментът да се качат на сцена и ще покажат какво са научили. Ще музицират заедно с други деца от читалището, ще имат и съвместни изпълнения на народни танци", посочи Самаринов.

По думите му съвсем отскоро е отворила и концертната зала на читалището, след като дълги години не е работила.

"Направихме една серия от благотворителни концерти, чрез които събрахме доста средства, за да може залата отново да функционира", каза Борис Самаринов.

Концертът "Малките подуенски музиканти" ще се случи на 27 юни 2023 г., вторник, от 18 часа, на открита сцена в Парк „Герена“.

"Идеята ни е с това мероприятие да насърчим повече деца да се занимават с култура и изкуство, да творят", поясняват организаторите.

В проекта участват близо 60 деца, а в самия концерт ще се включат 40.

От месец септември децата ще могат да участват и в различни школи, организирани от читалището, съобщи Самаринов.

"С проекта бихме искали да покажем на децата и на техните родители, какви са ползите от това да се занимават с музика", каза още той.

Освен грижата за духовното развитие на малчуганите, екипът на НЧ "Васил Левски 1928" полага неимоверни усилия за поддръжка на материалната база. Със събраните от благотворителни концерти 20 хиляди лева, концертната зала на читалището ще бъде обновена и оборудвана, за да работи целогодишно.

"Това е място с много история, на тази сцена са се качвали Лили Иванова, група "Ахат", първи стъпки там са направили Георги Станчев,  Димитър Воев, Мария Илиева, Биляна Петринска", допълни Самаринов.

Чуйте още от разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45