Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лондонската симфония на Воън Уилямс и Втория концерт на Рахманинов за финал на сезона на Нов симфоничен оркестър

Маестро Петко Димитров

Програмата, с която Нов симфоничен оркестър (НСО) закрива своя 32-ри сезон, е интересна комбинация между един от най-обичаните клавирни концерти (Втория на Сергей Рахманинов) и една рядко изпълнявана у нас симфония – Втората на знаковия британски композитор от първата половина на XX век Ралф Воън Уилямс.

С Петко Димитров, главен диригент на оркестъра, разговаряме за историите зад тези две творби, които са написани много близко една до друга във времето, в рамките на 10 години. Това обаче става съвсем случайно, други фактори и случайности определят „събирането“ им в една програма. „Когато започнахме да се задълбочаваме в партитурите, в контекста, във времето, започнахме да откриваме редица взаимовръзки“ – каза той в предаването „Радиокафе“ по Радио София.

Тази симфония на Воън Уилямс се изпълнява изключително рядко у нас, не знам дали след като ние с НСО я свирихме през 1999, е звучала в София. Симфоничната музика на този композитор е доста подценявана, известни и репертоарни са по-скоро Възвисяването на чучулигата за цигулка и оркестър или пък Фантазия по тема от Томас Талис. А и първата симфония (Морска) на Воън Уилямс и втората (Лондонска) го доказват като сериозен оркестратор и много солиден симфоник. И да, Втората симфония, която ще изпълним е вдъхновена и посветена на Лондон, този невероятен град. Още в първите строфи се чува мелодията на Биг Бен, която се появява отново към края като лайтмотив, без обаче това да е най-важният мелодичен материал. Но пък затова никой не говори за нея като за Втора, а само като за Лондонската. Симфонията е много импресионистична и често е сравнявана с картина на Моне или Мане“ – продължава разказа си Петко Димитров, който е докторант на Мичиганския университет.


Именно в САЩ се запознават и сприятеляват с Лора Чекоратова, която и сега идва от Ню Йорк, където живее и работи, за бъде солист във Втория концерт на Сергей Рахманинов. Петко Димитров си спомня едно от нейните първи завръщания в България, след като започва да специализира в Джулиард Скул – „тогава тя свиреше точно Рахманинов, Рапсодия по тема от Паганини и беше истински фурор“. Всъщност Лора Чекоратова е трябвало да изпълни Втория концерт на Рахманинов през 2020-а, но „пандемията пренареди програмата и така Рахманинов сега се оказа редом с Воън Уилямс“. 

По думите на Петко Димитров, Вторият концерт на Рахманинов е може би най-обичаният и очакваният от публиката. „Това е неговото завръщане в реалния свят, неговия шанс да започне нова кариера след абсолютния погром при представянето на Първата му симфония при завършването му в Музикалната академия в Петербург. Рахманинов го изживява много тежко, трябва да се възстановява и психически, посещава психоаналитик, който толкова му помаха, че Рахманинов посвещава концерта си на него (на д-р Николай Дал)“ – това е втората музикална история на вечерта.

Така на 3 юли ще завърши поредният, 32-ри сезон на НСО – „оркестърът, който израсна заедно с българското общество“, както каза Петко Димитров.

Снимки: НСО

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предимно слънчево, с температура в София около 4°

Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..

публикувано на 10.02.25 в 07:35

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00