Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Платформата "Не изхвърлям, а помагам" в полза на нуждаещи се и хора в неравностойно положение

От скоро функционира платформата "Не изхвърлям, а помагам". Тя е продължение на проект, който започна през 2022 година. За да разкажат повече за нея в "Радиокафе" гостуваха Десислава Аспарухова, председател на УС на сдружение "Прогрес" и Теодора Павлова от екипа на проекта.

"До момента за работата на платформата полагат усилия много хора в това число IT специалисти и специалисти по маркетинг, за да се опитаме да създадем нещо, което е изключително полезно, уверяват събеседниците. Целите на проекта са да се ограничи количеството на депонираните отпадъци и насоката към социалните каузи – да не изхвърляме вещите, които все още функционират в депата, но ако те са годни за употреба, да ги дарим на някой, който не би си позволил да закупи подобни вещи", призовават от екипа.

Идеята на платформата е, да включи всичко от сорта "битови отпадъци" тоест, не строителен и не опасен отпадък. Те са в разпределени в няколко категории – стоки за децата, за бебето и детето, дрехи, електроника и електротехника, мебели, книги.

Всичко, което влиза в бита на едно семейство и може за бъде полезно за друго, обобщават те.

В платформата е включен и практически наръчник "Не изхвърлям, а помагам",  в който се представят възможности не само за дарение на съществуващите вещи, а да насърчи хората и за разделното събиране, ако нещо вече не е годно за употреба, да му намерим място, където да го оставим за рециклиране.

"В този наръчник сме се опитали да съберем всички добри идеи, които са не наши идеи, а събрани от други подобни организации, но всичко да бъде на едно място, за да може когато имаме нещо от което искаме да се освободим, да имаме различни варианти, но да не го изхвърляме в общия поток на битовите отпадъци. Защото е изключителен проблем, особено текстилът, който попада на сметищата", казват още от екипа.

Проектът е финансиран по Програма "Околна среда" – приоритетна ос 2 "Отпадъци", а към концепцията му е включен социален елемент.

"Черпим добри практики от Великобритания, където от 1992 г. се прилага подобен модел. Те също работят със социални и образователни институции, на които и ние разчитаме за партньорство, като партньорството да се изразява в това, те да намират това, което търсят, или дарения за уязвими групи, на които те помагат чрез платформата, като улесним тяхната дейност в този процес", заявиха събеседничките.

Още подробности за социалната мисия за платформата, как точно тя функционира и е полезна за нуждаещите се и тези, които искат да са полезни, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15