Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правец и околностите му предлагат добри условия за туризъм

Снимка: Луиза Лазарова

Какви са възможностите за туризъм в община Правец? Градът се намира само на 50 км. от София, заобиколен е от красивите хълмове и гори на Стара Планина, летата там са прохладни, което го превръща в чудесно място за отдих. Албена Петрова, секретар на община Правец, отговаряща да туризма и културата разказа подробности по темата.

По думите й освен красивата природа, градът е чист и подреден и предлага инфраструктура подходяща за разходки.

"Наистина Правец е свързван с родното място на Тодор Живков и се радваме, че тук в града сме запазили една музейна експозиция с над 250 експоната, които може да видите на място, подарени на държавния глава през над 40 годишното му управление. Те са му подарявани в качеството му на държавен глава, той ги е оставил на държавата и в момента се съхраняват в Къщата музей и са от над 60 държави. Тук можете да видите позиционни неща от Япония, Китай, прословутото седло на Муамар Кадафи... въобще тук можете да видите неща, които впечатляват", отбеляза Петрова.


В същия музеен комплекс е уредена и малка изложба с експонати на произвежданите в Правец компютри, в града има голф комплекс с академия, както и 4-5 екопътеки в околностите му. Освен това интересно място за посещение е манастирът Св. Теодор Тирон.

"В момента, в който го видите се влюбвате не само в мястото, а и в него и във всичко наоколо, защото е подредено, чисто и красиво. Манастирът е разрушаван и възстановяван и в момента е в прекрасен вид. Предпочитано място е за сватбен туризъм освен всичко друго, много двойки в този сезон слючват църковен брак там. Чекотинският манастир е на 17 км. и също е едно посещавано място", сподели Петрова.


До село Своде има екопътека "По поречието на река Бебреш, с. Своде", която е равна и удобна за преход и по протежението на която са поставени табла с редки животински видове. Туристите не бива да пропускат и античната крепост "Боровец", която е включена в Националната мрежа от културни обекти, като през 2022 г. е завършен проект по нейната реставрация и консервация. Построена през 3 век след Христа, твърдината е част от система от охранителни крепости. До разкопките се стига лесно, има паркоместа, барбекюта и детски площадки, а в момента се строи информационен център.


Историческият музей в Правец също предлага интересна експозиция на посетителите, а във филиала му в село Видраре може да се види старо училище, както и едно от скривалищата на Васил Левски. Относно културния туризъм, през месец юли предстои музикалният фестивал "Моцартови празници - Правец".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50