"В момента все още сме в процес на организация и планиране на такова отделение. Надявам се, че то ще бъде открито и ще започне работа до края на тази година, тъй като то трябва да включва определено обзавеждане на помещенията, осигуряване на необходима апаратура в тях, включително термо легла, монитори, апарати за подпомагане на дишането, аспирационни системи и едва тогава ще можем да започнем обучението на родителите в грижата за техните недоносени бебета", отбеляза доц. д-р Вакрилова.
По думите й ежегодно се раждат между 650 и 700 недоносени бебета, като част от тях са с тегло под 1 кг. Престоят им в болницата е дълъг, като родителите имат ограничен контакт с тях, а когато наближи моментът за изписване те изпадат в стрес от мисълта дали ще могат да се справят с грижите за своите деца. Обособяването на специализиран сектор ще позволи на родителите да прекарват повече време с тях, като това ще направи прехода от болничния към домашния престой плавен и неусетен.
"В България има един сравнително висок процент на недоносеност. Недоносеност означава деца родени преди 37 гестационни седмици на бременността, или с тегло под 2.5 кг. То е около 10% за страната, а при нас, тъй като се концентрират рискови и предтерминни раждания процентът на недоносеност е около 26%, тоест 650-700 бебета годишно. Най-малките от тях престояват около 3-4 месеца, а понякога и повече", каза доц. д-р Вакрилова.
Тя допълни, че след като премине критичният период на бебето, родителите му ще могат да прекарват с него по 24 часа в денонощието, докато в момента свижданията са ограничени до 1 час.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Във връзка със 140-ата годишнина от Съединението на България, фондация "Активна историческа карта" организира състезание за ученици на тема: "Начертай карта на България". Право на участие има всеки ученик от 1-ви до 12-и клас от българско училище (може и от чужбина). Крайният срок е удължен до 7 март, съобщи пред БНР-Радио София Николай..
Въпросът за нощния градски транспорт сякаш се подвига, за да се загърбят други важни, ключови теми в София – мръсния въздух, задръстванията, детските градини. Не става въпрос дали общественият транспорт на столицата е на печалба или не, но има съществен недостиг на шофьори в автотранспорта – близо 200 души. Работещите са натрупали труд 2-3..
На 28 януари (вторник), в район "Сердика" жителите на София могат да предадат събраните от домакинствата опасни отпадъци. Мобилният пункт ще бъде разположен на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от 13.00 до 15.00 ч. в кв. "Орландовци", на ул. "Железопътна", до читалището. От..
На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен възпоменателен ден за Холокоста. След приемането на тази..
Реставрацията и консервацията на сградата, в която е живяла Райна Попгеоргиева, известна още като Райна Княгиня, в столичния район „Сердика“, приключи. Къщата, която е паметник на културата от местно значение, вече е ремонтирана, като са запазени всички автентични елементи на Райна, ушила главното въстаническо знаме на Панагюрския революционен окръг за..
След решение на Столичния общински съвет (СОС) две от нощните автобусни линии в София бяха спрени, а останалите две работят само в петък и събота . Според Димитър Петров, столичен общински съветник от "Продължаваме промяната-Демократична България", до решението се е стигнало заради ангажираността на 9 шофьори в нощните линии, а няма..
Удължаването на Слатинския участък от третия диаметър на метрото се очаква да приключи през 2027 г. Трасето ще обслужва над 75 000 пътници, което е над средното натоварване на линиите на метрото. Освен това участъкът ще минава през територия, която не е добре обслужена транспортно. Участъкът е изцяло подземен. Пет са метростанциите, които..