Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в НПМ разказва за важните опрашители, не са само пчелите

Снимка: НПМ

Във фоайето на Националния природонаучен музей (НПМ) при БАН тази вечер се открива временната изложба „Опрашителите, без които не можем“.

Тя представя резултатите от три научни проекта, свързани с изследване на опрашителите, заплахите, които срещат днес и начините да се справим с проблема.

Проектът Safeguard прави оценка на състоянието на различни видове диви опрашители в Европа и на факторите, които им въздействат негативно, за да предложи мерки за намаляване на измирането на дивите опрашители.

PoshBee е научен проект, изследващ ефектите на пестицидите самостоятелно и в комбинация с други негативни фактори.

Проектът B-GOOD разработва компютърни модели и технологии, подпомагащи прилагането на здравословно и устойчиво пчеларство в Европейския съюз като комбинира експертните познания едновременно на учени и пчелари.

Може би най-известните и важни опрашители на растенията са пчелите, но те далеч не са единствените. Опрашването се извършва още от птици, гущери, прилепи и други дребни бозайници, а най-вече от насекоми като мухи, пеперуди и бръмбари.

Учени и природозащитници с тревога отбелязват сериозния спад в разпространението и числеността на насекомите, които играят съществена роля в размножаването при растенията.

Като основни заплахи за опрашителите те отчитат промяната в начина на управление на природните територии, измененията в климата, интензивното земеделие и засилването на световната търговия. За съжаление, все още се знае недостатъчно за биологията на част от видовете, а също и за факторите, които влияят негативно върху техните популации.

С цел да се справят с тази катастрофална за биоразнообразието тенденция и последствията от нея Европейският съюз (ЕС), Междуправителствената научно-политическа платформа за биологичното разнообразие и екосистемните услуги (IPBES) и Международният съюз за защита на природата и природните ресурси (IUCN) обединяват усилия в опазването на опрашителите. Европейският съюз финансира редица изследователски дейности, насочени към подобряване на познанията ни за тяхното състояние и ролята им в екосистемите като трите проекти, чиито резултати са представени в експозицията.

Изложбата ще продължи до 29 септември т.г.

Повече за изложбата и ролята на опрашителите пред БНР-Радио София разказа проф. Павел Стоев, директор на НПМ - БАН и автор.

Чуйте.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10