Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петровден в народните вярвания

Светите равноапостоли Петър и Павел
Снимка: архив

На 29 юни Православната църква почита паметта на великите апостоли Петър и Павел, ученици на Христос. Петровден е и начало на истинското лято в Българския православен календар. Какви са традициите, обичаите, каква е празнична трапеза и какви са Св. Св. Петър и Павел в народните представи? Подробности по темата разказа етнологът доц. Петя Банкова.

"В антропологията и етнологията ние обръщаме повече внимание на интерпретацията, която култът намира сред по-широка аудитория, по-широка общност, сред народа. В песните и преданията, които са добре изследвани от моите колеги от Института за етнология и фолклористика Петър и Павел обикновено се представят като братя, при това близнаци. Във фолклора даже има един превес - Петър е описан като по-добрият, по-мекият, по-благият, докато Павел е по-суровият, по-строгият, който би могъл в случай, че бъде разсърден даже да предизвика известно бедствено положение, защото празникът се намира в средата на усилената стопанска година. В миналото, е трябвало всеки празник да бъде поставен в съответния контекст, защото извън този контекст на времето и пространството той губи своята сакралност, губи своя смисъл, своята ценност", поясни тя.

Освен с празнична Литургия, народът е приел двамата братя да бъдат почетени със специална трапеза, както и със съответните вярвания, тъй като в този момент от годината хората са се бояли от суша, градушки, пожари и други катаклизми. Поради това се е и приело, че ако някой работи на празника или пали огън в огнището, Св. Апостол Павел ще пусне огън от небето и ще предизвика пожари и светкавици.

"Народната традиция изисква на Петровден да се принесе жертвено животно, тъй като трапезата трябва да бъде обредна. Освен задължителният обреден хляб, който в случая се нарича "колак" по традиция на трапезата се е поднасяло тъй нареченото "петровско пиле". Това е младо пиле и то всъщност е жертвеното животно в чест на светеца. Празникът е свързан с определени вярвания, които са адресирани до младите жени, майките и децата. С един особен, много нежен, много човешки, много топъл акцент към жените, към семействата, които ги е сполетяло нещастието да загубят своята рожба", каза доц. Банкова.


На Петровден се раздават и "петровски ябълки, защото се вярва, че след освещаването в черквата на обредните хлябове и ябълки, починалите деца горе на небето ще бъдат допуснати до райската ябълка и райските градини и ще могат да получат този плод, който е много обичан от всяко дете и всеки човек. В някои райони се приготвя и ястието "бел муж" от прясно овче сирене и брашно.

"Традиционната култура не позволява прекрачване на сакралното време, на сакралното пространство, не позволява смесвания на обредни действия и персонажи, които не са характерни за даден празник", отбеляза доц. Банкова и добави:

"Народът има едно усещане за справедливост и несправедливост и за това, че има едно място поне, в рая, в което връзкарството не върви".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00